Przejdź do głównej zawartości

Europa Plus ja

Dziś popołudniu Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot i Marek Siwiec poinformowali o tworzeniu wspólnej, centrolewicowej listy wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2014 roku. Ucieszyłem się, że były prezydent cieszący się sympatią milionów współobywateli Kwaśniewski, doświadczony eurodeputowany Siwiec i liberalny gospodarczo, a lewicowy światopoglądowo Palikot zbudują razem konkurencję dla aroganckiego Tuska. Mają mój głos.

Gdy przypominam sobie zaangażowanie Aleksandra Kwaśniewskiego w projekt „Lewica i Demokraci” zaczynam tracić optymizm. Po chwili jednak przychodzi refleksja, że były prezydent uczy się na błędach a sytuacja społeczna i polityczna jest inna niż w 2007 roku. Na czym opieram przekonanie, że Kwaśniewski uczy się na błędach? Uważam go za bardzo inteligentnego, a jego inteligencja i duże uznanie społeczne, mają bardzo duże szanse, by wydać dobre owoce. Pisząc, że zmieniła się sytuacja społeczna, mam na myśli obecność Ruchu Palikota w Sejmie. Partia zbudowana od zera, wyraźnie antyklerykalna, z liberalnym podejściem do gospodarki uzyskała bardzo dobry wynik, a wyborców przybywa, bo ja nie głosowałem na Ruch Palikota i uzyskali 10% poparcia, a w kolejnych wyborach będę na nich głosował.

Nie interesują mnie sondaże, nie jest dla mnie ważne czy Kwaśniewski wystartuje w wyborach do PE. Mimo istotnych różnic w podejściu do energetyki jądrowej, a także sprzeciwie wobec fraternizowania się z feministkami, będę głosował na projekt „Europa Plus”, bo to będzie poważna alternatywa dla dziś dominującej prawicy.

Za wcześnie na konkrety, ale musiałem napisać ten tekst, byście wiedzieli, że ten projekt ma potencjał, a Polska nie jest skazana na Tuska, który zdaje się myśleć, że jest wszechmocny.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…

Upadek Nowoczesnej, czyli o tym, że wojna z Grzegorzem Schetyną zawsze źle się kończy

Przez ostatnie ponad półtora roku wielokrotnie składano Platformę Obywatelską do politycznego grobu. Całymi miesiącami, niemal dzień po dniu, a już na pewno tydzień po tygodniu szkalowano Grzegorza Schetynę w mediach, których nie sposób uznać za przychylne wobec Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Nagonki tej nie robili ci, którzy teraz pracują w Telewizji Polskiej – ludzie bez twarzy, bez nazwiska i bez wykształcenia. Nagonkę na Grzegorza Schetynę robili dziennikarze, których wielu ludzi w Polsce uważa za poważnych, wiarygodnych i godnych szacunku.
Równolegle do nagonki na Grzegorza Schetynę ci sami ludzie niemal rozpływali się w zachwytach nad Ryszardem Petru i jego Nowoczesną. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że każde pierdnięcie Petru uważali za genialny pomysł, który sprawi, że Platforma Obywatelska zniknie z politycznej sceny. Żądano, aby Grzegorz Schetyna przestał się uśmiechać. Plan Petru był taki: Rozbić PO i przejąć jej struktury oraz pieniądze.
Grzegorz Schetyn…