Przejdź do głównej zawartości

Europa Plus ja

Dziś popołudniu Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot i Marek Siwiec poinformowali o tworzeniu wspólnej, centrolewicowej listy wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2014 roku. Ucieszyłem się, że były prezydent cieszący się sympatią milionów współobywateli Kwaśniewski, doświadczony eurodeputowany Siwiec i liberalny gospodarczo, a lewicowy światopoglądowo Palikot zbudują razem konkurencję dla aroganckiego Tuska. Mają mój głos.

Gdy przypominam sobie zaangażowanie Aleksandra Kwaśniewskiego w projekt „Lewica i Demokraci” zaczynam tracić optymizm. Po chwili jednak przychodzi refleksja, że były prezydent uczy się na błędach a sytuacja społeczna i polityczna jest inna niż w 2007 roku. Na czym opieram przekonanie, że Kwaśniewski uczy się na błędach? Uważam go za bardzo inteligentnego, a jego inteligencja i duże uznanie społeczne, mają bardzo duże szanse, by wydać dobre owoce. Pisząc, że zmieniła się sytuacja społeczna, mam na myśli obecność Ruchu Palikota w Sejmie. Partia zbudowana od zera, wyraźnie antyklerykalna, z liberalnym podejściem do gospodarki uzyskała bardzo dobry wynik, a wyborców przybywa, bo ja nie głosowałem na Ruch Palikota i uzyskali 10% poparcia, a w kolejnych wyborach będę na nich głosował.

Nie interesują mnie sondaże, nie jest dla mnie ważne czy Kwaśniewski wystartuje w wyborach do PE. Mimo istotnych różnic w podejściu do energetyki jądrowej, a także sprzeciwie wobec fraternizowania się z feministkami, będę głosował na projekt „Europa Plus”, bo to będzie poważna alternatywa dla dziś dominującej prawicy.

Za wcześnie na konkrety, ale musiałem napisać ten tekst, byście wiedzieli, że ten projekt ma potencjał, a Polska nie jest skazana na Tuska, który zdaje się myśleć, że jest wszechmocny.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PiS chce wpędzić Wałęsę do grobu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten sam, który sprzątanie po nawałnicach lekceważąco nazwał grabieniem liści, a potem wyparł się własnych słów nazywając je fake newsem – wydał „Solidarności” zgodę na trzyletnie cykliczne zgromadzenia w Gdańsku z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych, co oznacza, że 31 sierpnia przed Stocznią Gdańską nie będą mogły odbyć się alternatywne uroczystości z udziałem Lecha Wałęsy oraz innych bohaterów wydarzeń z 1980 r.
Proces usuwania Lecha Wałęsy z historii polskich przemian demokratycznych 1989 r. trwa w Polsce od dawna. Ci, którzy przespali moment wielkiego narodowego zrywu albo po prostu nie mieli odwagi stanąć naprzeciw brutalnej machiny komunistycznej represji, od lat starają umniejszać zasługi prawdziwych bohaterów, aby dodać znaczenie własnym zupełnie nieheroicznym, a często wręcz znikomym działaniom po stronie „Solidarności” w tamtych trudnych czasach.

Plan jest taki, aby zastąpić Lecha Wałęsę innym Lechem - Kaczyńskim. Dla tych, którzy piszą…

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…