Przejdź do głównej zawartości

Katolicki głos w moim domu

Poniżej zamieszczam tekst dziennikarki i publicystki Elizy Michalik, który napisała na swoim blogu w portalu naTemat.pl. Czynię tak, ponieważ zgadzam się z każdym słowem rzeczonego tekstu.

Autor bloga ZwykłyNotes.

Katolicki głos jest w moim domu od kilku dni. Troll, kretynka, kłamczucha, pospolita złodziejka, plagiatorka, chory człowiek, który powinien zamknąć jadaczkę, bezdennie głupia, „rozstrzelać ją”, „wsadź sobie czopek na uspokojenie”, chora baba z nienawiści, głupia, idiotka z wścieklicą macicy, załgana, obłudna, bezczelna histeryczka, powinna iść do pudła – te utrzymane w chrześcijańskim duchu dowody miłości bliźniego wobec mnie i wszystkich którzy mój wpis polubili, prawdziwie mnie wzruszyły . Przepraszam ich autorów, że z braku czasu - pielęgnowanie wyżej wymienionych cnót pochłania go dużo - nie będę się nimi szerzej zajmować. Mój tekst ujawnił bowiem inne - oprócz skłonności do wyzwisk i ataków osobistych kalki umysłowe i fałszywą argumentację obrońców hierarchii kościelnej, nad którą w moim odczuciu warto się pochylić.
Przy okazji burzliwej dyskusji o prostych oczywistościach, których zażądałam w tekście „Stop nachalnej katopropagandzie”, w polemikach na prawicowych portalach na prowadzenie wysunął się inny, ważniejszy „argument”, że moje żądania, które – niespodziewanie dla mnie samej - przez wielu zostały odebrane jako rodzaj manifestu - dyskwalifikuje fakt, że ośmieliłam się, ja – niegdyś dziennikarka Gazety Polskiej i Gościa Niedzielnego – zmienić poglądy. I tym właśnie twierdzeniem, z gruntu fałszywym, zamierzam się zająć, ponieważ w mojej opinii, jest ono czymś dużo więcej niż atakiem personalnym – pokazuje pewien sposób myślenia: niektórzy katolicy dają sobie prawo do decydowania, kto jest godzien, a kto nie, zabierać głos na ważne społecznie tematy.
To niebezpieczny sposób myślenia, bo zmierza do wykluczenia nie jednej, ale całej grupy osób z debaty publicznej.
Gdyby stał się zasadą, pozwalałby na podstawie katolickiego widzimisię odebrać głos tym wszystkim wściekłym i niezadowolonym, którzy żądają, żeby kościół katolicki zajął się nauczaniem cnót moralnych, jak ubóstwo i czystość (raczej serca niż waginy), zamiast walczyć o władzę, a jego emisariusze – księża katoliccy zaczęli pomagać ludziom zamiast ich wykorzystywać – także finansowo i seksualnie.


Wyniki wyborcze dwóch kolejnych wyborów parlamentarnych, tych z 2005 roku, w których PiS wziął wszystko: urząd prezydenta, premiera, sejm, Krajową Radę i większość najważniejszych instytucji publicznych, a później tych z 2007 roku, kiedy po dwóch 2 latach rządów stracił zaufanie wyborców, pokazują, że bardzo wiele osób zmieniło w Polsce zdanie.

Przy czym mnie i wielu Polakom, którzy nie głosują już, jak kiedyś, na PiS, a tym samym na hierarchów kościoła katolickiego, zmiana zdania zajęła kilka lat, to jest dokładnie tyle, ile racjonalnie myślącemu człowiekowi zajmuje przyjrzenie się sprawie, przemyślenie faktów i wyciągnięcie wniosków.

Nie rozumiem, dlaczego tę najważniejszą tak w życiu, jak w demokracji zdolność do uczenia się na własnych błędach i wyciągania z nich wniosków, najbardziej potępiają katolickie portale, na czele z Frondą.pl, która często i rozwlekle opisuje przypadki radykalnych spektakularnych nawróceń, dokonujących się dosłownie z poniedziałku na wtorek, ot choćby nawróceń dyrektorek klinik aborcyjnych, które nagle za sprawą Ducha Świętego zrozumiały, że grzeszą i natychmiast, porzuciwszy swe intratne posady zgłosiły się do prężnie działających organizacji prolife, w których (zapewne za darmo i na chwałę Bożą) głoszą dziś poglądy zupełnie przeciwne do tych, które głosiły wczoraj.

Czy jedyne wytłumaczenie to: im wolno, bo one są katoliczkami?

Wy sami katoliccy, prawicowi komentatorzy i publicyści codziennie próbujecie nawrócić wszystkich na swoją wiarę, swoje poglądy i cieszycie się, jeśli wam się to uda. To pokazuje, że akceptujecie sam fakt zmiany poglądów – ale tylko jeśli odbywa się po waszej myśli. To się nazywa hipokryzja.

Pochlebiam sobie, że ja i moi czytelnicy, widzowie, jesteśmy ludźmi myślącymi i czującymi i jako tacy obserwujemy rzeczywistość i wyrabiamy sobie sądy o niej wraz ze spotykającymi nas nowymi doświadczeniami. Dlatego nie pozwolimy odebrać sobie prawa do myślenia, samodzielnych opinii, zmiany zdania, zmiany wyznania, zmiany czegokolwiek chcemy. My, ludzie nie chcący dyktatu kościoła katolickiego w życiu publicznym, ustawodawstwie, naszej prywatności, naszym poczuciu humoru i naszych sumieniach, jesteśmy gotowi do dyskusji z Wami, katolikami – ale tymi otwartymi na cywilizowaną dyskusję, w której wysłuchuje się interlokutora uważnie i z szacunkiem.

A ta będzie możliwa tylko wtedy, gdy zrozumiecie i przyjmiecie z pokorą, że nie jesteście lepsi od nas. Wasz światopogląd nie jest lepszy od naszego. Wasz Bóg nie jest lepszy od naszego Boga lub braku wiary w Boga. Wasz sposób kochania się, budowania relacji, małżeństw i rodzin nie są lepsze od naszego i wasze modlitwy też nie. Wasze argumenty nie są bardziej godne uwzględnienia niż nasze, a Wasza Biblia, czy wam się to podoba, czy nie dla ateistów ma prawo mieć status „Baśni braci Grimm”.

Tytuł „Stop nachalnej katopropagandzie” był parodią tak często używanego w środowiskach katolickich zwrotu „homopropaganda”, pełnego pogardy dla homoseksualistów, ale tego nie zauważyliście. My za to zauważamy jak często mówicie z pogardą do wszystkich, z którymi się nie zgadzacie: kobiet, które nie chcą rodzić dzieci gwałcicielom, albo dokonują aborcji, rozwodników, ludzi żyjących w wolnych związkach, dzieci po in vitro, liberałów, lewicowców, Żydów, homoseksualistów.

Tyle, że spora część społeczeństwa jest już zmęczona tą pogardą, agresją, szantażowaniem, naciskami na prawodawców i domaga się dla siebie szacunku.

I ten szacunek dostanie, zapewniam. Prędzej czy później. Z waszą zgodą lub bez.
Autor: Eliza Michalik.

Komentarze

Najchętniej czytane

Telewizja Polsat uległa PiS

Najpierw fiskus zażądał od spółek właściciela Polsatu kilkudziesięciu milionów złotych zaległego podatku. Potem szefową segmentu informacji i publicystyki w telewizji Polsat została znana z prawicowych odchyleń Dorota Gawryluk. Wczoraj gościem Polsat News była Julia Przyłębska – marionetka partii rządzącej, żona agenta SB, który jest obecnie ambasadorem Polski w Berlinie, niby prezes niby Trybunału konstytucyjnego. To znak, że Gawryluk starannie wykonała zalecenia płynące z siedziby PiS, ponieważ Przyłębska bywa tylko tam, gdzie nie ma trudnych pytań.
Taki obrót spraw przyjmuję ze smutkiem. Właściciela Polsatu – Zygmunta Solorza - uważam za absolutnego geniusza biznesu, któremu konkurenci z TVP i TVN nie dorastają do pięt. Smutne, że znowu dał się złamać partii Jarosława Kaczyńskiego. Znowu, bo w 2007 roku też tak się stało. Na kilka tygodni przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi do biur Solorza politycy PiS wysłali Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a kilka dni później niel…

Premier Morawiecki narobił nam wstydu w Berlinie i Monachium

To nie była dobra wizyta Mateusza Morawieckiego u naszych zachodnich sąsiadów. Najpierw na bzdury opowiadane przez polskiego premiera nie dała się nabrać kanclerz Angela Merkel, a potem uczestnicy Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Najpierw Berlin. Oglądając wspólną konferencję prasową Merkel i Morawieckiego narastało we mnie zażenowanie. Było mi przykro, że premier mojego kraju świadomie kłamie mówiąc, że polskie sądy pracują najwolniej w Europie, a prawda jest taka, że są w środku zestawienia. Potem, gdy opowiadał brednie, że Polska może być motorem wzrostu gospodarczego całej Unii Europejskiej. To tak, jakby rower miał ciągnąć samochód ciężarowy. Premier Morawiecki nie poprzestał jednak na tym i porównał PKB Polski i Hiszpanii, ale – uwaga – z roku 1951, czyli czasów stalinizmu. To pewnie dlatego, że nie chciało mu przejść przez gardło pochwalenie gospodarczej sytuacji naszego kraju z lat 2007-2015. Bardzo to małe i smutne – niegodne premiera polskiego rządu. Generalnie, Morawi…

Nie wezmę udziału w referendum Andrzeja Dudy

Uważam za wyjątkowo bezczelne i niegodziwe domaganie się referendum na temat zmiany Konstytucji przez człowieka, który obecną Konstytucję wielokrotnie, świadomie i z premedytacją złamał i którą do końca swojej ponurej prezydentury jeszcze nie raz złamie.
Nie wezmę udziału w referendum nawet, gdyby trwało pół roku, lokal do głosowania znajdował się w „Biedronce” albo w „Lidlu”, a za udział w głosowaniu dawano zimne piwo. Andrzej Duda chce kosztem ok. 150 mln zł z pieniędzy nas wszystkich dodać sobie znaczenia. Nie ma na to mojej zgody.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że złoży do Senatu wniosek o dwudniowe referendum, które miałoby odbyć się w dniach 10-11 listopada 2018 roku. Nikt tego referendum nie chce – ani partia rządząca, ani partie opozycyjne. Jeśli w siedzibie PiS zapadnie decyzja, aby głosować zgodnie z wolą Dudy, obowiązkiem każdego przyzwoitego człowieka i szanującego podstawowe reguły demokraty jest takie referendum zbojkotować.
W procedurze zmiany Konstytucji może być i …

Wpłacali pieniądze na PiS – otrzymali posady w państwowych spółkach

Bomba wybuchła. Posłowie PO Arkadiusz Myrcha i Krzysztof Brejza ujawnili wczoraj pierwszą grupę nazwisk osób, które wpłacały pieniądze na kampanię wyborczą PiS, a potem otrzymały pracę w państwowych spółkach.


Mało kto zauważył konferencję prasową polityków PO na ten temat. Pokazanie kilkunastu przypadków powinno wstrząsnąć opinią publiczną, a prokuratura powinna natychmiast wszcząć śledztwo.
Mechanizm opisany na konferencji jest prosty. Określone osoby wpłacają pieniądze na PiS, a następnie uzyskują stanowiska w spółkach Skarbu Państwa ze względu na to, że partia PiS obsadziła zarządy tych spółek i wymienia profesjonalistów na kadry partyjne. Mamy tutaj do czynienia nie ze zjawiskiem jednostkowym, które zawsze może się zdarzyć, a polegającym na tym, że osoba z kwalifikacjami wpłaca na partię polityczną, a następnie obejmuje prace w spółce, która jest zarządzana pośrednio przez ta partię. Przeciwnie. Przedstawienie pierwszej grupy nazwisk pozwala postawić tezę, że mamy do czynienia z pro…

Andrzej Duda podpisał ustawy o SN i KRS. To koniec bezstronnych sądów

Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej poinformował, że podjął decyzję o podpisaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Na nic zdały się apele prawniczych autorytetów o zawetowanie ustaw. Na nic zdały się analizy, z których wynikało, że podpisanie tych ustaw ostatecznie zniszczy niezależność sądów od woli polityków.
To smutny dzień w historii Polski. Andrzej Duda kosztem nas wszystkich zrobił piękny prezent świąteczny ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobro. Żenujące są tłumaczenia Dudy, że podpisał ustawy, bo to jego ustawy. Prawda jest taka, że poprawki partii rządzącej do tych ustaw były bardziej obszerne niż projekty ustaw wysłane przez prezydenta do parlamentu.
Andrzejowi Dudzie od początku (od lipcowych wet do poprzednich ustaw) chodziło wyłącznie o jego władzę nad sądownictwem kosztem władzy Zbigniewa Ziobry. W poprzednich ustawach Ziobro miał 100% władzy nad sądami, a Duda 0%. W nowych ustawach Ziobro ma 90% władz…

Frasyniuk bezwzględnie ocenił zachowanie Biedronia i poparł Koalicję Obywatelską

Muszę być uczciwy: Nie byłem, nie jestem i nie będę zwolennikiem Władysława Frasyniuka. Wielokrotnie pisałem o nim bardzo krytycznie i wszystko to pozostaje w mocy. Nie mogę jednak nie docenić faktu, iż działacz antykomunistycznej opozycji z czasów PRL-u – po trzech latach analitycznego błądzenia – przejrzał na oczy i zrozumiał polityczną rzeczywistość fundamentalną jak to, że 2+2=4. Doceniam to, cieszę się i dziękuję za trzeźwy osąd.
Doradcą Roberta Biedronia jest Jakub Bierzyński. To były doradca Ryszarda Petru znany z nienawiści do Platformy Obywatelskiej. Być może nienawiść ta ma swe źródło w tym, że chciał być doradcą Grzegorza Schetyny, a lider PO wyrzucił go za drzwi, jak lata temu ówczesny szef partii Donald Tusk wyrzucił za drzwi Eryka Mistewicza. Nie wiem. Faktem jest, że Biedroń szkaluje Koalicję Obywatelską i – tak samo jak kiedyś Petru – ogłasza, że chce być premierem. Grzegorz Schetyna nigdy tego nie robi.
Szkalowanie Koalicji Obywatelskiej to droga donikąd, a precyzyjniej…

PiS chce wpędzić Wałęsę do grobu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten sam, który sprzątanie po nawałnicach lekceważąco nazwał grabieniem liści, a potem wyparł się własnych słów nazywając je fake newsem – wydał „Solidarności” zgodę na trzyletnie cykliczne zgromadzenia w Gdańsku z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych, co oznacza, że 31 sierpnia przed Stocznią Gdańską nie będą mogły odbyć się alternatywne uroczystości z udziałem Lecha Wałęsy oraz innych bohaterów wydarzeń z 1980 r.
Proces usuwania Lecha Wałęsy z historii polskich przemian demokratycznych 1989 r. trwa w Polsce od dawna. Ci, którzy przespali moment wielkiego narodowego zrywu albo po prostu nie mieli odwagi stanąć naprzeciw brutalnej machiny komunistycznej represji, od lat starają umniejszać zasługi prawdziwych bohaterów, aby dodać znaczenie własnym zupełnie nieheroicznym, a często wręcz znikomym działaniom po stronie „Solidarności” w tamtych trudnych czasach.

Plan jest taki, aby zastąpić Lecha Wałęsę innym Lechem - Kaczyńskim. Dla tych, którzy piszą…

Morawiecki upamiętnił Brygadę Świętokrzyską, która kolaborowała z III Rzeszą

Ciąg dalszy międzynarodowych sukcesów premiera. Upamiętnienie kolaborantów, twierdzenie, że w 1968 r. nie było Polski i opowiadanie o żydowskich sprawcach Holokaustu rozwścieczyło stronę Izraelską i wywołało lawinę komentarzy w Monachium, gdzie Mateusz Morawiecki opowiadał te brednie. Dodajmy do tego jeszcze odmowę wojewody dotyczącą włączenia syren w Warszawie w rocznicę wybuchu powstania w getcie i mamy wystarczająco obszerny materiał, aby domagać się dymisji Rady Ministrów.

„Schetyna ma problem, bo idzie do centrum, a PiS już tam jest” – mówili komentatorzy po zamianie Szydło na Morawieckiego. Jak zwykle mieli rację. Tej nocy rząd nie pójdzie spać. Do jutrzejszego poranka muszą znaleźć Żyda, który mordował Polaków lub innych Żydów oraz jego życiorys i zdjęcie. Mile widziane są też powiązania tego zwyrodnialca z politykami PO. Bez tego, udział polityków PiS w porannych programach nie ma sensu.
Jeszcze ze trzy dni sukcesów PiS na arenie międzynarodowej, a rządzący zaczną modlić się o p…

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…