Przejdź do głównej zawartości

Tusk populista, czyli biedniejsi zapłacą za darmową autostradę dla bogatszych

Z powodu korków przy bramkach poboru opłat za korzystanie z autostrad, jedna z nich – autostrada A1 – w sierpniowe weekendy będzie za darmo – zdecydował premier Donald Tusk. Za przejazd autostradą nie będą płacić wyłącznie ci, którzy będą nią podróżować – zapłacimy wszyscy. Koszt „darmowej autostrady” eksperci szacują na 20 mln zł. Pieniądze te będą pochodzić z tzw. rezerwy celowej – trzymajmy kciuki, by natura nie spowodowała klęski żywiołowej. 

Bardziej przytomni pytają, dlaczego darmowe weekendy mają być tylko na autostradzie A1 i logicznie argumentują że autostradą bardziej uczęszczaną jest A4. Pytania na razie nie doczekały się poważnej odpowiedzi. Niektórzy sugerują, że łaska premiera dotknęła akurat A1, ponieważ można nią dojechać do Gdańska, czyli do domu premiera. Coś w tym może być, ale też nie jest tajemnicą, że Donald Tusk najchętniej wraca do domu samolotem – oczywiście rządowym.

Spodziewam się, że za kilka miesięcy zostanie „wymyślony” bardziej sensowny sposób poboru opłat – pamiętajmy, że jeszcze w w tym roku odbędą się wybory samorządowe, a w przyszłym wybory parlamentarne i prezydenckie. Nie byłoby darmowych weekendów na A1, gdyby nie kalendarz.

Ludzi, których stać na wakacyjny wyjazd, stać także na opłaty za korzystanie z autostrad. Populistyczny gest premiera oznacza jednak, że za autostrady dla zamożnych zapłacą głównie ci, których nie stać na porządny odpoczynek i urlop spędzają w domu, ponieważ to właśnie oni stanowią większość.

Szerokiej drogi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…

Upadek Nowoczesnej, czyli o tym, że wojna z Grzegorzem Schetyną zawsze źle się kończy

Przez ostatnie ponad półtora roku wielokrotnie składano Platformę Obywatelską do politycznego grobu. Całymi miesiącami, niemal dzień po dniu, a już na pewno tydzień po tygodniu szkalowano Grzegorza Schetynę w mediach, których nie sposób uznać za przychylne wobec Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Nagonki tej nie robili ci, którzy teraz pracują w Telewizji Polskiej – ludzie bez twarzy, bez nazwiska i bez wykształcenia. Nagonkę na Grzegorza Schetynę robili dziennikarze, których wielu ludzi w Polsce uważa za poważnych, wiarygodnych i godnych szacunku.
Równolegle do nagonki na Grzegorza Schetynę ci sami ludzie niemal rozpływali się w zachwytach nad Ryszardem Petru i jego Nowoczesną. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że każde pierdnięcie Petru uważali za genialny pomysł, który sprawi, że Platforma Obywatelska zniknie z politycznej sceny. Żądano, aby Grzegorz Schetyna przestał się uśmiechać. Plan Petru był taki: Rozbić PO i przejąć jej struktury oraz pieniądze.
Grzegorz Schetyn…