Przejdź do głównej zawartości

Tusk populista, czyli biedniejsi zapłacą za darmową autostradę dla bogatszych

Z powodu korków przy bramkach poboru opłat za korzystanie z autostrad, jedna z nich – autostrada A1 – w sierpniowe weekendy będzie za darmo – zdecydował premier Donald Tusk. Za przejazd autostradą nie będą płacić wyłącznie ci, którzy będą nią podróżować – zapłacimy wszyscy. Koszt „darmowej autostrady” eksperci szacują na 20 mln zł. Pieniądze te będą pochodzić z tzw. rezerwy celowej – trzymajmy kciuki, by natura nie spowodowała klęski żywiołowej. 

Bardziej przytomni pytają, dlaczego darmowe weekendy mają być tylko na autostradzie A1 i logicznie argumentują że autostradą bardziej uczęszczaną jest A4. Pytania na razie nie doczekały się poważnej odpowiedzi. Niektórzy sugerują, że łaska premiera dotknęła akurat A1, ponieważ można nią dojechać do Gdańska, czyli do domu premiera. Coś w tym może być, ale też nie jest tajemnicą, że Donald Tusk najchętniej wraca do domu samolotem – oczywiście rządowym.

Spodziewam się, że za kilka miesięcy zostanie „wymyślony” bardziej sensowny sposób poboru opłat – pamiętajmy, że jeszcze w w tym roku odbędą się wybory samorządowe, a w przyszłym wybory parlamentarne i prezydenckie. Nie byłoby darmowych weekendów na A1, gdyby nie kalendarz.

Ludzi, których stać na wakacyjny wyjazd, stać także na opłaty za korzystanie z autostrad. Populistyczny gest premiera oznacza jednak, że za autostrady dla zamożnych zapłacą głównie ci, których nie stać na porządny odpoczynek i urlop spędzają w domu, ponieważ to właśnie oni stanowią większość.

Szerokiej drogi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PiS chce wpędzić Wałęsę do grobu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten sam, który sprzątanie po nawałnicach lekceważąco nazwał grabieniem liści, a potem wyparł się własnych słów nazywając je fake newsem – wydał „Solidarności” zgodę na trzyletnie cykliczne zgromadzenia w Gdańsku z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych, co oznacza, że 31 sierpnia przed Stocznią Gdańską nie będą mogły odbyć się alternatywne uroczystości z udziałem Lecha Wałęsy oraz innych bohaterów wydarzeń z 1980 r.
Proces usuwania Lecha Wałęsy z historii polskich przemian demokratycznych 1989 r. trwa w Polsce od dawna. Ci, którzy przespali moment wielkiego narodowego zrywu albo po prostu nie mieli odwagi stanąć naprzeciw brutalnej machiny komunistycznej represji, od lat starają umniejszać zasługi prawdziwych bohaterów, aby dodać znaczenie własnym zupełnie nieheroicznym, a często wręcz znikomym działaniom po stronie „Solidarności” w tamtych trudnych czasach.

Plan jest taki, aby zastąpić Lecha Wałęsę innym Lechem - Kaczyńskim. Dla tych, którzy piszą…

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…