Przejdź do głównej zawartości

Oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich

Andrzej Duda 51,55%

Bronisław Komorowski 48,45%

Frekwencja 55,34%

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich. Od 6 sierpnia 2015 prezydentem RP będzie Andrzej Duda. Wyniki demokratycznych wyborów należy uznać i szanować. Nie będę mówił, że zostały sfałszowane, bo wiem, że były uczciwe. Jak wszystkie inne wybory w ciągu 26 lat wolnej Polski.

Bardzo mi przykro. Jeśli Andrzej Duda nie spełni swoich obietnic, wyjdzie na krętacza, a krętacz na fotelu prezydenta to wstyd dla kraju i obywateli. Jeśli zaś spełni obietnice, rozwali finanse państwa, a my wszyscy bardzo boleśnie to odczujemy. Należałoby zatem mieć nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie spełni swoich obietnic.

Przykro mi z jeszcze jednego powodu. Większość Polaków nie doceniła świetnej prezydentury Bronisława Komorowskiego. To było dobre 5 lat dla Polski. Ustępujący prezydent bardzo zasługiwał na drugą kadencję. Polsce potrzeba jego rozwagi, umiaru, wiedzy i realnego podejścia do rzeczywistości. Potrzeba myślenia w kategoriach przyszłości państwa i jego obywateli. Większość Polaków straciła niezwykłą szansę, by wykazać się rozsądkiem, rozumem, odpornością na infantylne gesty i ordynarny populizm.

W październiku odbędą się wybory parlamentarne. Dziś zwycięstwo Platformy Obywatelskiej jest bardzo mało prawdopodobne. Jeśli PO przegra, to PiS wygra i będziemy mieć powtórkę koszmaru IV RP z lat 2005-2007. Przed jesienną klęską może uratować Platformę zmiana lidera partii i premiera. Świetnym kandydatem na obydwa te stanowiska jest obecny szef MSZ Grzegorz Schetyna. Doskonale sobie radzi teraz, a w przeszłości był bardzo dobrym wicepremierem i szefem MSWiA, szefem klubu parlamentarnego i Marszałkiem Sejmu, a nawet tymczasowo wykonywał obowiązki prezydenta RP. To doświadczenie państwowe predysponuje go do funkcji premiera. Grzegorz Schetyna przez wiele lat był także sekretarzem generalnym oraz I wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej i szefem regionu dolnośląskiego tej partii. Byłby wspaniałym przewodniczącym PO.

Komentarze