Przejdź do głównej zawartości

Oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich

Andrzej Duda 51,55%

Bronisław Komorowski 48,45%

Frekwencja 55,34%

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich. Od 6 sierpnia 2015 prezydentem RP będzie Andrzej Duda. Wyniki demokratycznych wyborów należy uznać i szanować. Nie będę mówił, że zostały sfałszowane, bo wiem, że były uczciwe. Jak wszystkie inne wybory w ciągu 26 lat wolnej Polski.

Bardzo mi przykro. Jeśli Andrzej Duda nie spełni swoich obietnic, wyjdzie na krętacza, a krętacz na fotelu prezydenta to wstyd dla kraju i obywateli. Jeśli zaś spełni obietnice, rozwali finanse państwa, a my wszyscy bardzo boleśnie to odczujemy. Należałoby zatem mieć nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie spełni swoich obietnic.

Przykro mi z jeszcze jednego powodu. Większość Polaków nie doceniła świetnej prezydentury Bronisława Komorowskiego. To było dobre 5 lat dla Polski. Ustępujący prezydent bardzo zasługiwał na drugą kadencję. Polsce potrzeba jego rozwagi, umiaru, wiedzy i realnego podejścia do rzeczywistości. Potrzeba myślenia w kategoriach przyszłości państwa i jego obywateli. Większość Polaków straciła niezwykłą szansę, by wykazać się rozsądkiem, rozumem, odpornością na infantylne gesty i ordynarny populizm.

W październiku odbędą się wybory parlamentarne. Dziś zwycięstwo Platformy Obywatelskiej jest bardzo mało prawdopodobne. Jeśli PO przegra, to PiS wygra i będziemy mieć powtórkę koszmaru IV RP z lat 2005-2007. Przed jesienną klęską może uratować Platformę zmiana lidera partii i premiera. Świetnym kandydatem na obydwa te stanowiska jest obecny szef MSZ Grzegorz Schetyna. Doskonale sobie radzi teraz, a w przeszłości był bardzo dobrym wicepremierem i szefem MSWiA, szefem klubu parlamentarnego i Marszałkiem Sejmu, a nawet tymczasowo wykonywał obowiązki prezydenta RP. To doświadczenie państwowe predysponuje go do funkcji premiera. Grzegorz Schetyna przez wiele lat był także sekretarzem generalnym oraz I wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej i szefem regionu dolnośląskiego tej partii. Byłby wspaniałym przewodniczącym PO.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PiS chce wpędzić Wałęsę do grobu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten sam, który sprzątanie po nawałnicach lekceważąco nazwał grabieniem liści, a potem wyparł się własnych słów nazywając je fake newsem – wydał „Solidarności” zgodę na trzyletnie cykliczne zgromadzenia w Gdańsku z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych, co oznacza, że 31 sierpnia przed Stocznią Gdańską nie będą mogły odbyć się alternatywne uroczystości z udziałem Lecha Wałęsy oraz innych bohaterów wydarzeń z 1980 r.
Proces usuwania Lecha Wałęsy z historii polskich przemian demokratycznych 1989 r. trwa w Polsce od dawna. Ci, którzy przespali moment wielkiego narodowego zrywu albo po prostu nie mieli odwagi stanąć naprzeciw brutalnej machiny komunistycznej represji, od lat starają umniejszać zasługi prawdziwych bohaterów, aby dodać znaczenie własnym zupełnie nieheroicznym, a często wręcz znikomym działaniom po stronie „Solidarności” w tamtych trudnych czasach.

Plan jest taki, aby zastąpić Lecha Wałęsę innym Lechem - Kaczyńskim. Dla tych, którzy piszą…

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…