Przejdź do głównej zawartości

Powstańcy z willi na Żoliborzu

Jeśli nie jesteś tutaj pierwszy raz, zauważyłeś pewnie, że nie piszę o sporcie, o wydarzeniach międzynarodowych i o historii. Nie lubię lubię tych tematów, a kocham politykę więc to o niej piszę najczęściej. Dziś jednak postanowiłem zrobić wyjątek, ponieważ historia splata się z teraźniejszością, a u podstaw tego splotu znajduje się brudna polityka w najczystszej postaci.

Niech wszystko będzie jasne od pierwszego, do ostatniego akapitu tego tekstu: Uważam, że Powstanie Warszawskie było narodową katastrofą i potworną głupotą jego pomysłodawców. Ci, którzy wysłali na śmierć kilkanaście tysięcy walczących oraz przyczynili się do śmierci około dwustu tysięcy cywilów i zrujnowania miasta, powinni być wtedy rozstrzelani, a dziś raz na zawsze okryci hańbą.

Nie jest to jednak powód, by ci, którzy walczyli ryzykując własnym życiem, byli dziś, w 2016 roku, upokarzani i to upokarzani przez najwyższe władze naszego kraju. Jest wyjątkową podłością ciąganie po sądach lustracyjnych 99-letniego generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego przez funkcjonariuszy IPN-u. Nie sztuką jest być silnym wobec słabszych. Sztuką jest szanować słabszych będąc od nich silniejszym i wiedząc, że nie łączą nas z nimi poglądy polityczne.

Chyba nikt rozsądny i przyzwoity nie ma wątpliwości, że proces lustracyjny 99-letniego powstańca jest zemstą za to, że kilka lat temu sprzeciwił się gwizdom pogardy w czasie obchodów rocznicy wydarzeń z 1944 roku wobec Władysława Bartoszewskiego. Trzeba mieć gigantyczne kompleksy albo potworne wyrzuty sumienia, żeby robić coś takiego.

Nie jest tajemnicą, że Jarosław Kaczyński ma kompleksy. Wynikają one z tego, że on i jego brat bliźniak spóźnili się na uczestnictwo w wydarzeniach ważnych dla tego kraju. Jarosław Kaczyński chciałby odegrać w historii polski rolę, którą przyszło odegrać najpierw Ścibor-Rylskiemu, a potem Wałęsie. Chciałby, żeby także jego brat Lech był darzony szacunkiem autentycznym, a nie tylko wymuszonym, państwowo nakazanym przez obecnie rządzących, którzy Jarosława Kaczyńskiego po prostu bardzo się boją.

Tak się jednak ie da. Nie można być jednocześnie Zbigniewem Ścibor-Rylskim i Lechem Wałęsą, gdy nie ma się choćby cząstki ich odwagi, poczucia odpowiedzialności i przyzwoitości. Nie da się też wymazać Władysława Bartoszewskiego z historii Polski, a wmówić, że został zwolniony z Auschwitz z powodu kataru można tylko tylko tym, z których Polska i Polacy nigdy nie mieli i mieć nie będą żadnego pożytku i nigdy nie będą niczego im zawdzięczać.

Nie da się odegrać wiekopomnej roli w historii kraju, gdy się wtedy nawet nie było najsilniejszym plemnikiem albo, gdy spało się do południa.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…

Upadek Nowoczesnej, czyli o tym, że wojna z Grzegorzem Schetyną zawsze źle się kończy

Przez ostatnie ponad półtora roku wielokrotnie składano Platformę Obywatelską do politycznego grobu. Całymi miesiącami, niemal dzień po dniu, a już na pewno tydzień po tygodniu szkalowano Grzegorza Schetynę w mediach, których nie sposób uznać za przychylne wobec Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Nagonki tej nie robili ci, którzy teraz pracują w Telewizji Polskiej – ludzie bez twarzy, bez nazwiska i bez wykształcenia. Nagonkę na Grzegorza Schetynę robili dziennikarze, których wielu ludzi w Polsce uważa za poważnych, wiarygodnych i godnych szacunku.
Równolegle do nagonki na Grzegorza Schetynę ci sami ludzie niemal rozpływali się w zachwytach nad Ryszardem Petru i jego Nowoczesną. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że każde pierdnięcie Petru uważali za genialny pomysł, który sprawi, że Platforma Obywatelska zniknie z politycznej sceny. Żądano, aby Grzegorz Schetyna przestał się uśmiechać. Plan Petru był taki: Rozbić PO i przejąć jej struktury oraz pieniądze.
Grzegorz Schetyn…