Przejdź do głównej zawartości

Czas myśleć o wyborach do Parlamentu Europejskiego

Temat wyborów samorządowych uważam za zamknięty. Większość koalicji w Polsce lokalnej została zawarta, a reszta zostanie zawarta do połowy grudnia. Nie ma się czym ekscytować. Pierwszy dzień grudnia to jednak doskonały moment, aby zacząć pisać o następnych wyborach – do Parlamentu Europejskiego.

Platforma Obywatelska ma tutaj bardzo mocne argumenty i to wcale nie te abstrakcyjne, jak przynależność do elitarnego klubu, zakotwiczenie na stałe na Zachodzie i definitywne ograniczenie strefy wpływów niedźwiedzia ze Wschodu. Szczęśliwie to właśnie rząd PO wynegocjował gigantyczny europejski budżet dla Polski na lata 2014-2020, a inwestycyjny boom trwale poprawił jakość życia w naszym kraju i to nawet, jeśli czasem wszyscy mieliśmy już dość mieszkania na niekończącym się placu budowy.

Teraz trzeba już mówić o tym, że jakość życia nie łącząca się z drogami i pływalniami zależy od tego, czy nasz kraj będzie w PE reprezentowany przez ludzi odpowiedzialnych i twardo stąpających po ziemi. Można to sprytnie połączyć z kampanią do polskiego Sejmu i Senatu, a tematem według mnie idealnie się do tego nadającym jest energetyka. Szczyt klimatyczny w Katowicach to klęska rządu Mateusza Morawieckiego. Sprawa budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C to moim zdaniem wielki przekręt i to taki, który mocno uderzy nas wszystkich po kieszeniach.

Energia ze źródeł odnawialnych jest o połowę tańsza niż prąd wytwarzany w elektrowniach węglowych, a w dodatku smog zabija w całym kraju tysiące ludzi każdego roku. Rząd PiS forsuje jednak energetykę opartą na węglu, aby udobruchać wiecznie pazernych górników i robi to mimo tego, iż polskie złoża węgla szybko się wyczerpują, a za rządów PiS w gigantycznym tempie rośnie import węgla z Rosji oraz tego ukraińskiego – kradzionego z Donbasu. Równolegle rząd PiS rękami ministra Krzysztofa Tchórzewskiego uśmierca energetykę wiatrową. Za rządów PiS ceny prądu w Polsce należą do najwyższych w Europie.

Poza tym, PiS prze do POLEXITU i bardzo boi się tego tematu. Trzeba to wykorzystać.

Elektrownia wiatrowa

Komentarze