Przejdź do głównej zawartości

O problemach Hanny Gronkiewicz-Waltz

To nie będzie tekst o reprywatyzacji, bo na tym się nie znam. To będzie tekst o polityce, bo na tym znam się całkiem nieźle.

Sytuacja jest bardzo trudna i nie ma ewidentnie dobrego wyjścia z niej. Dymisja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nie byłaby dobrym rozwiązaniem, bo pojawiłby się gigantyczny chaos w mieście, a inicjatywa polityczna przeszłaby w ręce przeciwników Platformy Obywatelskiej. Z tych samych powodów lepiej nie inicjować przeprowadzenia referendum, choć, gdy zostanie zebrana odpowiednia liczba podpisów, to i tak referendum będzie musiało się odbyć. Jego wynik jest niepewny dla wszystkich stron sporu.

Dobrze, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jasno zadeklarowała, że to jej ostatnia kadencja na stanowisku prezydenta miasta. PO ma teraz czas, by wybrać najlepszego kandydata, który wystartuje w wyborach na to stanowisko. Dobrze też, że prezydent Warszawy zrezygnowała z kierowania warszawskimi strukturami partii, bo da jej to czas na zajęcie się kwestiami reprywatyzacji, a szef regionu mazowieckiego PO Andrzej Halicki, który od dziś jest także komisarzem warszawskich struktur, to najlepsza osoba do tej pracy.

Dobrze, że ze stanowisk odchodzą wiceprezydenci stolicy Jarosław Jóźwiak i Jacek Wojciechowicz. To daje Platformie Obywatelskiej szansę na przejęcie inicjatywy. Dobrze, że nowym wiceprezydentem miasta (w miejsce Jóźwiaka) został Witold Pahl. Pahl jest wybitnym prawnikiem, który został wycięty z list wyborczych PO przez Bożennę Bukiewicz – koleżankę Ewy Kopacz.

Nie da się dziś przewidzieć, czy te działania wystarczą. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna dziś słusznie broni wiceprzewodniczącej PO Hanny Gronkiewicz-Waltz, bo nie można pozwolić oszołomom na dyktowanie warunków. Nie jest jednak dla mnie oczywiste, że tak będzie zawsze, bo jeśli sytuacja wokół prezydent Warszawy nadal będzie gęsta, partia stanie przed dylematem: Ważniejsza jest Gronkiewicz-Waltz czy cała Platforma Obywatelska. Odpowiedź jest oczywista: Ważniejsza jest cała PO i jej sukces w wyborach samorządowych w całym kraju, choć należy uczciwie przyznać, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jest najlepszym z dotychczasowych prezydentów Warszawy i kwestie związane z reprywatyzacją nie powinny przekreślać pozytywnego bilansu jej trzech kadencji.

Komentarze