Przejdź do głównej zawartości

O problemach Hanny Gronkiewicz-Waltz

To nie będzie tekst o reprywatyzacji, bo na tym się nie znam. To będzie tekst o polityce, bo na tym znam się całkiem nieźle.

Sytuacja jest bardzo trudna i nie ma ewidentnie dobrego wyjścia z niej. Dymisja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nie byłaby dobrym rozwiązaniem, bo pojawiłby się gigantyczny chaos w mieście, a inicjatywa polityczna przeszłaby w ręce przeciwników Platformy Obywatelskiej. Z tych samych powodów lepiej nie inicjować przeprowadzenia referendum, choć, gdy zostanie zebrana odpowiednia liczba podpisów, to i tak referendum będzie musiało się odbyć. Jego wynik jest niepewny dla wszystkich stron sporu.

Dobrze, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jasno zadeklarowała, że to jej ostatnia kadencja na stanowisku prezydenta miasta. PO ma teraz czas, by wybrać najlepszego kandydata, który wystartuje w wyborach na to stanowisko. Dobrze też, że prezydent Warszawy zrezygnowała z kierowania warszawskimi strukturami partii, bo da jej to czas na zajęcie się kwestiami reprywatyzacji, a szef regionu mazowieckiego PO Andrzej Halicki, który od dziś jest także komisarzem warszawskich struktur, to najlepsza osoba do tej pracy.

Dobrze, że ze stanowisk odchodzą wiceprezydenci stolicy Jarosław Jóźwiak i Jacek Wojciechowicz. To daje Platformie Obywatelskiej szansę na przejęcie inicjatywy. Dobrze, że nowym wiceprezydentem miasta (w miejsce Jóźwiaka) został Witold Pahl. Pahl jest wybitnym prawnikiem, który został wycięty z list wyborczych PO przez Bożennę Bukiewicz – koleżankę Ewy Kopacz.

Nie da się dziś przewidzieć, czy te działania wystarczą. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna dziś słusznie broni wiceprzewodniczącej PO Hanny Gronkiewicz-Waltz, bo nie można pozwolić oszołomom na dyktowanie warunków. Nie jest jednak dla mnie oczywiste, że tak będzie zawsze, bo jeśli sytuacja wokół prezydent Warszawy nadal będzie gęsta, partia stanie przed dylematem: Ważniejsza jest Gronkiewicz-Waltz czy cała Platforma Obywatelska. Odpowiedź jest oczywista: Ważniejsza jest cała PO i jej sukces w wyborach samorządowych w całym kraju, choć należy uczciwie przyznać, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jest najlepszym z dotychczasowych prezydentów Warszawy i kwestie związane z reprywatyzacją nie powinny przekreślać pozytywnego bilansu jej trzech kadencji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PiS chce wpędzić Wałęsę do grobu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten sam, który sprzątanie po nawałnicach lekceważąco nazwał grabieniem liści, a potem wyparł się własnych słów nazywając je fake newsem – wydał „Solidarności” zgodę na trzyletnie cykliczne zgromadzenia w Gdańsku z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych, co oznacza, że 31 sierpnia przed Stocznią Gdańską nie będą mogły odbyć się alternatywne uroczystości z udziałem Lecha Wałęsy oraz innych bohaterów wydarzeń z 1980 r.
Proces usuwania Lecha Wałęsy z historii polskich przemian demokratycznych 1989 r. trwa w Polsce od dawna. Ci, którzy przespali moment wielkiego narodowego zrywu albo po prostu nie mieli odwagi stanąć naprzeciw brutalnej machiny komunistycznej represji, od lat starają umniejszać zasługi prawdziwych bohaterów, aby dodać znaczenie własnym zupełnie nieheroicznym, a często wręcz znikomym działaniom po stronie „Solidarności” w tamtych trudnych czasach.

Plan jest taki, aby zastąpić Lecha Wałęsę innym Lechem - Kaczyńskim. Dla tych, którzy piszą…

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…