Przejdź do głównej zawartości

O problemach Hanny Gronkiewicz-Waltz

To nie będzie tekst o reprywatyzacji, bo na tym się nie znam. To będzie tekst o polityce, bo na tym znam się całkiem nieźle.

Sytuacja jest bardzo trudna i nie ma ewidentnie dobrego wyjścia z niej. Dymisja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nie byłaby dobrym rozwiązaniem, bo pojawiłby się gigantyczny chaos w mieście, a inicjatywa polityczna przeszłaby w ręce przeciwników Platformy Obywatelskiej. Z tych samych powodów lepiej nie inicjować przeprowadzenia referendum, choć, gdy zostanie zebrana odpowiednia liczba podpisów, to i tak referendum będzie musiało się odbyć. Jego wynik jest niepewny dla wszystkich stron sporu.

Dobrze, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jasno zadeklarowała, że to jej ostatnia kadencja na stanowisku prezydenta miasta. PO ma teraz czas, by wybrać najlepszego kandydata, który wystartuje w wyborach na to stanowisko. Dobrze też, że prezydent Warszawy zrezygnowała z kierowania warszawskimi strukturami partii, bo da jej to czas na zajęcie się kwestiami reprywatyzacji, a szef regionu mazowieckiego PO Andrzej Halicki, który od dziś jest także komisarzem warszawskich struktur, to najlepsza osoba do tej pracy.

Dobrze, że ze stanowisk odchodzą wiceprezydenci stolicy Jarosław Jóźwiak i Jacek Wojciechowicz. To daje Platformie Obywatelskiej szansę na przejęcie inicjatywy. Dobrze, że nowym wiceprezydentem miasta (w miejsce Jóźwiaka) został Witold Pahl. Pahl jest wybitnym prawnikiem, który został wycięty z list wyborczych PO przez Bożennę Bukiewicz – koleżankę Ewy Kopacz.

Nie da się dziś przewidzieć, czy te działania wystarczą. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna dziś słusznie broni wiceprzewodniczącej PO Hanny Gronkiewicz-Waltz, bo nie można pozwolić oszołomom na dyktowanie warunków. Nie jest jednak dla mnie oczywiste, że tak będzie zawsze, bo jeśli sytuacja wokół prezydent Warszawy nadal będzie gęsta, partia stanie przed dylematem: Ważniejsza jest Gronkiewicz-Waltz czy cała Platforma Obywatelska. Odpowiedź jest oczywista: Ważniejsza jest cała PO i jej sukces w wyborach samorządowych w całym kraju, choć należy uczciwie przyznać, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jest najlepszym z dotychczasowych prezydentów Warszawy i kwestie związane z reprywatyzacją nie powinny przekreślać pozytywnego bilansu jej trzech kadencji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…

Upadek Nowoczesnej, czyli o tym, że wojna z Grzegorzem Schetyną zawsze źle się kończy

Przez ostatnie ponad półtora roku wielokrotnie składano Platformę Obywatelską do politycznego grobu. Całymi miesiącami, niemal dzień po dniu, a już na pewno tydzień po tygodniu szkalowano Grzegorza Schetynę w mediach, których nie sposób uznać za przychylne wobec Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Nagonki tej nie robili ci, którzy teraz pracują w Telewizji Polskiej – ludzie bez twarzy, bez nazwiska i bez wykształcenia. Nagonkę na Grzegorza Schetynę robili dziennikarze, których wielu ludzi w Polsce uważa za poważnych, wiarygodnych i godnych szacunku.
Równolegle do nagonki na Grzegorza Schetynę ci sami ludzie niemal rozpływali się w zachwytach nad Ryszardem Petru i jego Nowoczesną. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że każde pierdnięcie Petru uważali za genialny pomysł, który sprawi, że Platforma Obywatelska zniknie z politycznej sceny. Żądano, aby Grzegorz Schetyna przestał się uśmiechać. Plan Petru był taki: Rozbić PO i przejąć jej struktury oraz pieniądze.
Grzegorz Schetyn…