Przejdź do głównej zawartości

Prezydent zawetował ustawy PiS-u o KRS i SN

Prezydent Andrzej Duda poinformował dziś rano na konferencji prasowej, że zawetował ustawy Prawa i Sprawiedliwości o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym.

Jestem zaskoczony, ale pozytywnie. Zaskoczenie wynika z tego, że prezydent Duda nie miał wątpliwości, gdy pomagał Jarosławowi Kaczyńskiemu niszczyć Trybunał Konstytucyjny. Weta dla ustaw o KRS i SN to bardzo dobra decyzja prezydenta i należy mu za to podziękować.

Prezydent zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy złoży własne ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Uważam, że opozycja powinna w tym współpracować z głową państwa. W imię wyższych celów. Politycznie nic na tym nie stracą, a mogą zyskać. Mądra reforma sądownictwa jest potrzebna.

Szkoda, że prezydent nie poinformował o zawetowaniu ustawy o ustroju sądów powszechnych, która daje ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu olbrzymią władzę nad tymi instytucjami.

P.s. W sobotę demonstrowano przed domem Jarosława Kaczyńskiego, a wczoraj przed domem Grzegorza Schetyny. To znak, że to ci dwaj politycy liczą się naprawdę.

P.s. 2. Prezydent podjął decyzję o podpisaniu ustawy o ustroju sądów powszechnych - poinformował szef jego biura prasowego.

Komentarze