Przejdź do głównej zawartości

Zmiana ordynacji wyborczej ma ułatwić PiS przejęcie samorządów

Ryszard Terlecki (szef klubu parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu) postanowił być szczery z opinią publiczną i ujawnił, po co Prawo i Sprawiedliwość zamierza przejąć sądy. Terlecki w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że zmiany w sądach są po to, aby następnie zmienić samorządową ordynację wyborczą i zagwarantować sobie sukces w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Ktoś może zapytać, po co PiS ma zmieniać ordynację samorządową, skoro prowadzi w sondażach poparcia dla partii politycznych. Rzecz w tym, że te sondaże w ogóle nie odnoszą się do wyborów samorządowych – to pierwszy powód. Drugi powód to fakt, że Platforma Obywatelska zawsze była i nadal jest w samorządach bardzo silna. Politycy PiS wiedzą też, że samorządy zawsze były oczkiem w głowie dla Grzegorza Schetyny i ma on bardzo dobrą rękę do ludzi w samorządach, a ponieważ jest przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, wyznaczy takich kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych, na których ludzie w tych wyborach chętnie zagłosują.

Grzegorz Schetyna nie popełni skandalicznych błędów Ewy Kopacz z wyborów samorządowych w 2014 r., gdy odmówiła ona poparcia PO dla członka PO i urzędującego prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, który był świetnie oceniany przez lokalną społeczność. Platforma zarządzana przez Kopacz poparła Marka Obrębalskiego (człowieka Rafała Dutkiewicza) i razem z nim te wybory przegrała. Zawiła zaś odszedł z PO, wystartował samodzielnie (z ostentacyjnym poparciem Grzegorza Schetyny) i bez problemu uzyskał reelekcję. Wrócił do Platformy Obywatelskiej jak tylko jej przewodniczącym został Grzegorz Schetyna.

Szykowana przez PiS zmiana ordynacji ma sprawić, że wybory będą tylko formalnością – jak na Białorusi czy w Rosji, bo przecież tam też odbywają się głosowania. Rzecz w tym, że tam nie ma znaczenia kto i jak głosuje – najważniejsze, kto liczy głosy.

Doceńmy szczerość Ryszarda Terleckiego. Dobrze, że przestał wmawiać nam wszystkim, że zmiany w sądach to reforma i że jest robiona dla dobra zwykłych ludzi. Te zmiany mają być korzystne dla ludzi związanych z partią Jarosława Kaczyńskiego.

Komentarze

Anonimowy pisze…
Ta jasne. Nie wiem czego mają się bać. Ponad 40% poparcia i słaba opozycja. Ludzie ich popierają i taka jest prawda. Nie zakłamujcie prawdy. PO ma kilkanaście %, nowoczesna z 5%, tak samo PSL.A razem jako koalicja pewnie jeszcze mniej bo tak prosto się procent poparcia nie sumuje.Założę się że np wyborcy .nowoczesnej będą rozczarowani koalicją ze PO-PSL która zaprzepaściła 8 lat na zrobienie czegokolwiek.
Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.Napisałem wyraźnie: Sondaże nie odnoszą się do poparcia w samorządach. Platforma od zawsze jest tam silna, a z Grzegorzem Schetyną na czele jest jeszcze silniejsza, bo samorząd jest jego oczkiem w głowie.
Anonimowy pisze…
Oj nie wiem nie wiem. Sondaże się odnoszą do ogółu jednak. Moim zdaniem PiS zdeklasuje rywali.