Przejdź do głównej zawartości

Słowo o niepełnosprawnych – tekst bardzo osobisty

Broniłem się przed napisaniem tego tekstu, bo chyba najtrudniej pisać o sobie samym. Ponieważ jednak sejmowy protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów trwa już miesiąc, a mimo to jego końca nie widać, uznałem, że muszę zabrać głos.

Urodziłem się w 1990 r. Od urodzenia jestem niepełnosprawny – chodzę o kulach. Rozpoznanie: Mózgowe porażenie dziecięce. Mój ojciec zmarł w 2014 r. więc nie ma sensu mieć do niego żalu, ale ojcem tysiąclecia na pewno nie był. Mam wrażenie, że przerastało go i małżeństwo, i bycie rodzicem. Jego siostra już po jego śmierci powiedziała mi, że był ze mnie dumny, ale on sam nigdy mi tego nie powiedział. Cała opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny także i w moim przypadku spadła na mamę.

W domu nigdy się nie przelewało, choć nie można mówić o ubóstwie, bo zawsze było co jeść, a ubrania zawsze były czyste i niepodarte. Mama każdą złotówkę przed jej wydaniem oglądała 5 razy i pewnie dlatego nie było tak źle, jak mogłoby być. Mieszkaliśmy na wsi. Dopiero w 2007 r. przeprowadziliśmy się do małego miasta. 153 zł pielęgnacyjnego to naprawdę tyle. Mało tego – po ukończeniu 18 lat przez dwa lata nie miałem renty, ponieważ nikt nie powiedział, że mi się ona należy, mimo że były o to pytania. Rentę dostałem więc z dwuletnim opóźnieniem i tylko dzięki pomocy nauczycielki od korepetycji z matematyki pod kątem matury. Było to bodajże 600 zł miesięcznie.

Po uzyskaniu pełnoletności zapisałem się w urzędzie pracy, ale szybko dałem sobie spokój z „odhaczaniem” listy, bo wiedziałem, że w Węgrowie szans na moje zatrudnienie nie ma. W 2012 r. zdałem maturę, a rok później poszedłem na studia – administracja na WNEiP UPH w Siedlcach. Za miesiąc kończę studia magisterskie. W międzyczasie moja renta urosła do ok. 1700 zł miesięcznie, ponieważ są to pieniądze, które na swoją emeryturę wypracował mój ojciec, a nie wziął jej ani razu, ponieważ miał być na emeryturze od stycznia 2015, a w grudniu 2014 zmarł na skutek powikłań po operacji usunięcia rozległego nowotworu żołądka. Miał 62 lata.

Czy popieram sejmowy protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów? Nie, bo ja nigdy o nic nie prosiłem i musiałem sobie poradzić – a zwłaszcza moja mama. Rozumiem jednak dramatyzm sytuacji, w której się znajdują i wiem, że mają prawo być zdesperowani. Rzad powinien dać im te 500 zł o które proszą (nawet w ratach) i pozwolić im iść do domu.

Za miesiąc kończę studia i kompletnie nie wiem, co dalej. Perspektyw na sensowną pracę w Węgrowie nie widzę. Wiem tylko, że chcę po obronie pracy magisterskiej zapisać się do Platformy Obywatelskiej, ponieważ polityka jest moją pasją odkąd sięgam pamięcią. Jestem jedyny z osób niepełnosprawnych fizycznie, ale zdrowych umysłowo które znam, który przystąpił do matury, zdał maturę i poszedł na studia. Choć tytuł magistra administracji niczego mi nie gwarantuje, wiem, że gdybym – jak oni – nie wierzył we własne siły i poprzestał na liceum lub szkole policealnej, byłbym dziś w o wiele gorszej sytuacji niż jestem.

Komentarze

Bezczelność w Twoim wydaniu to brylantowy atut tak jak ogromna odwaga aby pisać tak szczerze. Niesamowicie dobrze mi z tym że jesteśmy znajomymi. :-)
Anonimowy pisze…
Trzymam kciuki za obronę i gratuluję dotychczasowych osiągnięć. Może i z pracą będzie lepiej, niż się Panu dziś wydaje?
Mój Brat był bardzo niepełnosprawny - i fizycznie, i umysłowo. Też nigdy nikogo nie prosiliśmy o pomoc. Za komuny nie było rent socjalnych, więc wypracowaliśmy mu rentę.
Też jestem osobą niepełnosprawną, ale gdzież mi się równać z Panem?!
Czy popieram protest? Cóż, mam mieszane uczucia, ale... Niech im się uda, bo pewnie łatwiej byłoby tysiącom rodzin.
Pozdrawiam serdecznie.
Rebeliant Polski pisze…
Komentarz odważny i mądry, jednak coś bym dodał - ci protestujący rodzice protestują nie tylko w imieniu swoim, ale także tych, którzy mają jeszcze gorzej i dlatego nie mogą protestować w Sejmie. Nie mają siły, możliwości i pieniędzy by przyjechać i tam trwać. Dlatego ja widzę w tym proteście sens. Dodatkowo protest ten pokazuje jakimi bydlakami są rządzący, którzy nawet spacery na świeżym powietrzu wydzielają niepełnosprawnym...
A Panu życzę powodzenia z obroną pracy magisterskiej i zdobycia upragnionej pracy.
Anonimowy pisze…
Jedną sprawą jest, czy ktoś, kiedyś o coś prosił. Inną zaś to, czy powinni te pieniądze dostać. Moim skromnym zdaniem człowieka bez niepełnosprawności i takiego, któremu się powiodło, TAK. Te pieniądze im się należą, pieniądze albo możliwość zarobienia na siebie (to byłoby lepsze). Znam osoby niepełnosprawne, kilku z moich znajomych pracuje, ale są tacy, którymi do końca życia będą opiekować się rodzice, a po ich śmierci... no właśnie, co później?
Zacznijmy wreszcie patrzeć na niepełnosprawnych tak, jak powinniśmy, to są normalni ludzie, którzy maja swoje potrzeby i nie ograniczają się one do chęci przeżycia, do jedzenia, spania, rehabilitacji i srania. Oni mają takie same potrzeby jak zdrowi, chcą przeczytać książkę, pójść do kina... To, że nie mogą zarobić na te drobne przyjemności, nie znaczy, że one im się nie należą.

Najchętniej czytane

Telewizja Polsat uległa PiS

Najpierw fiskus zażądał od spółek właściciela Polsatu kilkudziesięciu milionów złotych zaległego podatku. Potem szefową segmentu informacji i publicystyki w telewizji Polsat została znana z prawicowych odchyleń Dorota Gawryluk. Wczoraj gościem Polsat News była Julia Przyłębska – marionetka partii rządzącej, żona agenta SB, który jest obecnie ambasadorem Polski w Berlinie, niby prezes niby Trybunału konstytucyjnego. To znak, że Gawryluk starannie wykonała zalecenia płynące z siedziby PiS, ponieważ Przyłębska bywa tylko tam, gdzie nie ma trudnych pytań.
Taki obrót spraw przyjmuję ze smutkiem. Właściciela Polsatu – Zygmunta Solorza - uważam za absolutnego geniusza biznesu, któremu konkurenci z TVP i TVN nie dorastają do pięt. Smutne, że znowu dał się złamać partii Jarosława Kaczyńskiego. Znowu, bo w 2007 roku też tak się stało. Na kilka tygodni przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi do biur Solorza politycy PiS wysłali Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a kilka dni później niel…

Premier Morawiecki narobił nam wstydu w Berlinie i Monachium

To nie była dobra wizyta Mateusza Morawieckiego u naszych zachodnich sąsiadów. Najpierw na bzdury opowiadane przez polskiego premiera nie dała się nabrać kanclerz Angela Merkel, a potem uczestnicy Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Najpierw Berlin. Oglądając wspólną konferencję prasową Merkel i Morawieckiego narastało we mnie zażenowanie. Było mi przykro, że premier mojego kraju świadomie kłamie mówiąc, że polskie sądy pracują najwolniej w Europie, a prawda jest taka, że są w środku zestawienia. Potem, gdy opowiadał brednie, że Polska może być motorem wzrostu gospodarczego całej Unii Europejskiej. To tak, jakby rower miał ciągnąć samochód ciężarowy. Premier Morawiecki nie poprzestał jednak na tym i porównał PKB Polski i Hiszpanii, ale – uwaga – z roku 1951, czyli czasów stalinizmu. To pewnie dlatego, że nie chciało mu przejść przez gardło pochwalenie gospodarczej sytuacji naszego kraju z lat 2007-2015. Bardzo to małe i smutne – niegodne premiera polskiego rządu. Generalnie, Morawi…

Nie wezmę udziału w referendum Andrzeja Dudy

Uważam za wyjątkowo bezczelne i niegodziwe domaganie się referendum na temat zmiany Konstytucji przez człowieka, który obecną Konstytucję wielokrotnie, świadomie i z premedytacją złamał i którą do końca swojej ponurej prezydentury jeszcze nie raz złamie.
Nie wezmę udziału w referendum nawet, gdyby trwało pół roku, lokal do głosowania znajdował się w „Biedronce” albo w „Lidlu”, a za udział w głosowaniu dawano zimne piwo. Andrzej Duda chce kosztem ok. 150 mln zł z pieniędzy nas wszystkich dodać sobie znaczenia. Nie ma na to mojej zgody.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że złoży do Senatu wniosek o dwudniowe referendum, które miałoby odbyć się w dniach 10-11 listopada 2018 roku. Nikt tego referendum nie chce – ani partia rządząca, ani partie opozycyjne. Jeśli w siedzibie PiS zapadnie decyzja, aby głosować zgodnie z wolą Dudy, obowiązkiem każdego przyzwoitego człowieka i szanującego podstawowe reguły demokraty jest takie referendum zbojkotować.
W procedurze zmiany Konstytucji może być i …

Wpłacali pieniądze na PiS – otrzymali posady w państwowych spółkach

Bomba wybuchła. Posłowie PO Arkadiusz Myrcha i Krzysztof Brejza ujawnili wczoraj pierwszą grupę nazwisk osób, które wpłacały pieniądze na kampanię wyborczą PiS, a potem otrzymały pracę w państwowych spółkach.


Mało kto zauważył konferencję prasową polityków PO na ten temat. Pokazanie kilkunastu przypadków powinno wstrząsnąć opinią publiczną, a prokuratura powinna natychmiast wszcząć śledztwo.
Mechanizm opisany na konferencji jest prosty. Określone osoby wpłacają pieniądze na PiS, a następnie uzyskują stanowiska w spółkach Skarbu Państwa ze względu na to, że partia PiS obsadziła zarządy tych spółek i wymienia profesjonalistów na kadry partyjne. Mamy tutaj do czynienia nie ze zjawiskiem jednostkowym, które zawsze może się zdarzyć, a polegającym na tym, że osoba z kwalifikacjami wpłaca na partię polityczną, a następnie obejmuje prace w spółce, która jest zarządzana pośrednio przez ta partię. Przeciwnie. Przedstawienie pierwszej grupy nazwisk pozwala postawić tezę, że mamy do czynienia z pro…

Andrzej Duda podpisał ustawy o SN i KRS. To koniec bezstronnych sądów

Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej poinformował, że podjął decyzję o podpisaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Na nic zdały się apele prawniczych autorytetów o zawetowanie ustaw. Na nic zdały się analizy, z których wynikało, że podpisanie tych ustaw ostatecznie zniszczy niezależność sądów od woli polityków.
To smutny dzień w historii Polski. Andrzej Duda kosztem nas wszystkich zrobił piękny prezent świąteczny ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobro. Żenujące są tłumaczenia Dudy, że podpisał ustawy, bo to jego ustawy. Prawda jest taka, że poprawki partii rządzącej do tych ustaw były bardziej obszerne niż projekty ustaw wysłane przez prezydenta do parlamentu.
Andrzejowi Dudzie od początku (od lipcowych wet do poprzednich ustaw) chodziło wyłącznie o jego władzę nad sądownictwem kosztem władzy Zbigniewa Ziobry. W poprzednich ustawach Ziobro miał 100% władzy nad sądami, a Duda 0%. W nowych ustawach Ziobro ma 90% władz…

Frasyniuk bezwzględnie ocenił zachowanie Biedronia i poparł Koalicję Obywatelską

Muszę być uczciwy: Nie byłem, nie jestem i nie będę zwolennikiem Władysława Frasyniuka. Wielokrotnie pisałem o nim bardzo krytycznie i wszystko to pozostaje w mocy. Nie mogę jednak nie docenić faktu, iż działacz antykomunistycznej opozycji z czasów PRL-u – po trzech latach analitycznego błądzenia – przejrzał na oczy i zrozumiał polityczną rzeczywistość fundamentalną jak to, że 2+2=4. Doceniam to, cieszę się i dziękuję za trzeźwy osąd.
Doradcą Roberta Biedronia jest Jakub Bierzyński. To były doradca Ryszarda Petru znany z nienawiści do Platformy Obywatelskiej. Być może nienawiść ta ma swe źródło w tym, że chciał być doradcą Grzegorza Schetyny, a lider PO wyrzucił go za drzwi, jak lata temu ówczesny szef partii Donald Tusk wyrzucił za drzwi Eryka Mistewicza. Nie wiem. Faktem jest, że Biedroń szkaluje Koalicję Obywatelską i – tak samo jak kiedyś Petru – ogłasza, że chce być premierem. Grzegorz Schetyna nigdy tego nie robi.
Szkalowanie Koalicji Obywatelskiej to droga donikąd, a precyzyjniej…

PiS chce wpędzić Wałęsę do grobu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten sam, który sprzątanie po nawałnicach lekceważąco nazwał grabieniem liści, a potem wyparł się własnych słów nazywając je fake newsem – wydał „Solidarności” zgodę na trzyletnie cykliczne zgromadzenia w Gdańsku z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych, co oznacza, że 31 sierpnia przed Stocznią Gdańską nie będą mogły odbyć się alternatywne uroczystości z udziałem Lecha Wałęsy oraz innych bohaterów wydarzeń z 1980 r.
Proces usuwania Lecha Wałęsy z historii polskich przemian demokratycznych 1989 r. trwa w Polsce od dawna. Ci, którzy przespali moment wielkiego narodowego zrywu albo po prostu nie mieli odwagi stanąć naprzeciw brutalnej machiny komunistycznej represji, od lat starają umniejszać zasługi prawdziwych bohaterów, aby dodać znaczenie własnym zupełnie nieheroicznym, a często wręcz znikomym działaniom po stronie „Solidarności” w tamtych trudnych czasach.

Plan jest taki, aby zastąpić Lecha Wałęsę innym Lechem - Kaczyńskim. Dla tych, którzy piszą…

Morawiecki upamiętnił Brygadę Świętokrzyską, która kolaborowała z III Rzeszą

Ciąg dalszy międzynarodowych sukcesów premiera. Upamiętnienie kolaborantów, twierdzenie, że w 1968 r. nie było Polski i opowiadanie o żydowskich sprawcach Holokaustu rozwścieczyło stronę Izraelską i wywołało lawinę komentarzy w Monachium, gdzie Mateusz Morawiecki opowiadał te brednie. Dodajmy do tego jeszcze odmowę wojewody dotyczącą włączenia syren w Warszawie w rocznicę wybuchu powstania w getcie i mamy wystarczająco obszerny materiał, aby domagać się dymisji Rady Ministrów.

„Schetyna ma problem, bo idzie do centrum, a PiS już tam jest” – mówili komentatorzy po zamianie Szydło na Morawieckiego. Jak zwykle mieli rację. Tej nocy rząd nie pójdzie spać. Do jutrzejszego poranka muszą znaleźć Żyda, który mordował Polaków lub innych Żydów oraz jego życiorys i zdjęcie. Mile widziane są też powiązania tego zwyrodnialca z politykami PO. Bez tego, udział polityków PiS w porannych programach nie ma sensu.
Jeszcze ze trzy dni sukcesów PiS na arenie międzynarodowej, a rządzący zaczną modlić się o p…

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…