Przejdź do głównej zawartości

Nie panikować! Gotówki, paliwa czy jedzenia nie zabraknie!

Trzeba się niepokoić, ale panika nie jest wskazana. Jeśli nie zaczniemy masowo wypłacać pieniędzy z banków, gotówki nie zabraknie.

Kolejki na stacjach benzynowych w naszym kraju nie mają żadnych podstaw

A z tym mieliśmy wczoraj do czynienia na polskich stacjach. Panika jest najgorszym, o może się wydarzyć w obliczu obiektywnie trudnej sytuacji nieopodal naszej granicy. Paliwa na polskich stacjach nie zabraknie, jeśli nie będziemy wszyscy chcieli zatankować swoich samochodów w tym samym momencie, ale jeśli ulegniemy dezinformacji i zaczniemy zachowywać się tak, jak nie zachowujemy się nigdy, to faktycznie mogą pojawić się niedobory surowców i dotyczy to szerokiego asortymentu produktów, a nie tylko tych ropopochodnych.

Pieniędzy w bankach też nie zabraknie, jeśli nie zaczniemy panikować i masowo wypłacać pieniędzy

- Warto jest mieć jakąś operacyjną gotówkę w domu, żeby "uniknąć sytuacji, gdy nawet 6,70 zł za chleb i kajzerkę nie będziemy mieli jak zapłacić bez dostępu do banku". – Natomiast nie sądzę, żebyśmy byli na etapie, na którym powinniśmy wypłacać całe swoje oszczędności i upychać je pod materacem - powiedziała w rozmowie z Interią dr Paulina Piasecka, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem. Daniel Kostecki z polskiego oddziału Contoxia LTD w rozmowie z SuperBiz powiedział zaś, że skoro gotówki nie zabrakło w czasie pandemii, to i teraz nie powinno jej brakować. Zwrócił uwagę, że w razie czego, nie tyle zabraknie gotówki, ile może przestać działać elektroniczny dostęp do kont (gdyby doszło do cyberataku).

Dezinformacja jest niezwykle groźna, warto szczególnie teraz weryfikować źródła informacji

Strzeżmy się rosyjskich trolli. Tych samych, które niedawno twierdziły, że szczepionki zabijają. Teraz będą nas straszyć rozlaniem się wojny na całą Europę i właśnie brakami w podstawowym zaopatrzeniu. Strach, panika i wynikające z nich działania dają takim ludziom władzę nad społeczeństwami, które wówczas stają się nieco innego rodzaju amunicją w działaniach zbrojnych. Najlepszą metodą jest ostrożne podchodzenie do źródeł informacji, zwłaszcza do tych, których jeszcze niedawno nie znaliśmy. Polska ma wiele problemów, ale akurat dużych mediów, które weryfikują informacje, nie musimy się wstydzić.

Komentarze