Przejdź do głównej zawartości

Słów kilka o referendum w Warszawie

Referendum nad odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz na pewno się odbędzie. Choć frekwencji, a więc także wyniku nie da się przewidzieć, to już dziś wiadomo, że przygotowanie i przeprowadzenie głosowania kosztować będzie kilka milionów złotych. Pieniądze te zapłacą podatnicy.

Popierałbym przeprowadzenie referendum, gdyby prezydent stolicy popełniła przestępstwo. Nie popełniła, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Powiedziałbym, że referendum jest potrzebne, gdyby zdarzyło się coś makabrycznego, a do wyborów byłoby trzy lata. Na placu budowy zawsze może komuś spaść kielnia na głowę. Niech tą kielnią będzie zalany tunel. Ten nie popełnia błędów, kto nie robi nic. Czy po odwołaniu Gronkiewicz-Waltz deszcz przestanie zalewać tunele?

Jeśli prezydent Warszawy zostanie odwołana, premier pewnie powoła komisarza, który będzie administrował miastem do wyborów. Jeśli nawet nie będzie komisarza, nowy prezydent będzie rządził kwartał, może trochę więcej. 

Donald Tusk prosi zwolenników Hanny Gronkiewicz-Waltz, by nie poszli na referendum. Mnie to nie oburza, bo oczywiste jest, że tego typu referendum jest mobilizacją przeciwników prezydent stolicy. Twierdzenie, że to referendum, jest tak samo ważne, jak głosowanie w wyborach samorządowych, to kłamstwo i pokaz obłudy. Szef partii ma prawo i obowiązek powiedzieć swoim wyborcom, żeby bronili szefowej miasta, a najlepszą formą obrony jest w tym przypadku obniżenie frekwencji. 

Referendum w Warszawie nie jest wzorcem aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego. Dlaczego? Dlatego, że za chwilę i tak będą wybory samorządowe. Cobym zrobił, gdybym był warszawiakiem? Nie poszedłbym na referendum – poszedłbym na wybory samorządowe.

Mamy do czynienia z polityczną hucpą agresywnego populisty Piotra Guziała, który chce wypromować się na wybory parlamentarne. Odwoływanie prezydenta na rok przed wyborami, ma tyle samo sensu, co zakładanie czystych ubrań na chwilę przed wejściem pod prysznic.

Boli mnie naiwność warszawiaków, złości mnie cynizm i populizm organizatorów referendum. Trzysta tysięcy złotych rozwiązałoby większość moich problemów i pomogło osiągnąć kilka kluczowych celów, które przed sobą stawiam. Jeśli macie za dużo pieniędzy, dajcie je mi, a ja wydam je lepiej niż wy. Wy chcecie zmarnować kilka milionów, a ja chcę sensownie wydać trzysta tysięcy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PiS chce wpędzić Wałęsę do grobu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten sam, który sprzątanie po nawałnicach lekceważąco nazwał grabieniem liści, a potem wyparł się własnych słów nazywając je fake newsem – wydał „Solidarności” zgodę na trzyletnie cykliczne zgromadzenia w Gdańsku z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych, co oznacza, że 31 sierpnia przed Stocznią Gdańską nie będą mogły odbyć się alternatywne uroczystości z udziałem Lecha Wałęsy oraz innych bohaterów wydarzeń z 1980 r.
Proces usuwania Lecha Wałęsy z historii polskich przemian demokratycznych 1989 r. trwa w Polsce od dawna. Ci, którzy przespali moment wielkiego narodowego zrywu albo po prostu nie mieli odwagi stanąć naprzeciw brutalnej machiny komunistycznej represji, od lat starają umniejszać zasługi prawdziwych bohaterów, aby dodać znaczenie własnym zupełnie nieheroicznym, a często wręcz znikomym działaniom po stronie „Solidarności” w tamtych trudnych czasach.

Plan jest taki, aby zastąpić Lecha Wałęsę innym Lechem - Kaczyńskim. Dla tych, którzy piszą…

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…