Przejdź do głównej zawartości

Zachód poradzi sobie bez Polski – Polska bez Zachodu już nie

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział to, o czym wszyscy myślą i o czym wie nawet dziecko, a z czego nie zdają sobie sprawy premier Beata Szydło i szef MSZ Witold Waszczykowski: Polska izoluje się od pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej nie chcąc przestrzegać elementarnych zasad i solidarnie uczestniczyć w rozwiązywaniu problemów dotykających wspólnotę.

Jak należało się spodziewać, reakcja premier Szydło i ministra Waszczykowskiego była arogancka, głupia i świadczyła o całkowitym niezrozumieniu dyplomatycznego rzemiosła. Wytykanie prezydentowi Francji, że jest młody i niedoświadczony (Szydło) i bredzenie, że francuska gospodarka nie jest w stanie konkurować z polską gospodarką (Waszczykowski) wprawiło w osłupienie Brukselę, a Paryżowi pokazało, że w Warszawie urzędują dziś kompletni idioci.

Za niespełna miesiąc odbędą się w Niemczech wybory do Bundestagu. Wszystko wskazuje na to, że kanclerzem pozostanie Angela Merkel. Niemal natychmiast rozpocznie się poważna paca nad nową Unią Europejską, a Polska rządzona przez Prawo i Sprawiedliwość w pracy tej nie zamierza uczestniczyć. Zostaniemy sami. Grupa V4 rozpada się na naszych oczach, z mrzonek o międzymorzu też nic już nie zostało, bo przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie konfliktował się z Brukselą, Berlinem i Paryżem, aby mieć dobre relacje z Warszawą. Europejski pociąg na Zachód odjedzie bez Polski, która nie będzie uważana już za państwo Zachodu. Alternatywą dla Zachodu jest Wschód, a Wschód to Rosja.

Rząd PiS wtedy odnosi sukcesy w polityce zagranicznej, gdy ową politykę prowadzi sam ze sobą. Wiem, że brzmi to absurdalnie, ale takie są fakty: Polska będzie liderem Polski. Będziemy ważni w piaskownicy, w której nie będzie nikogo oprócz nas. Za rządów Platformy Obywatelskiej mogliśmy zająć miejsce UK – dziś najwyżej Ukrainy.

Zakładam, że politycy PiS-u oraz trolle tej partii za chwilę ogłoszą bojkot francuskich firm. Myślę, że Orange, Renault, Peugeot, Citroen, Opel i Nissan mogą tego nie przetrwać. Na kolanach przyjdą na Nowogrodzką (do siedziby PiS-u) błagać o wybaczenie producenci francuskich win, szampanów i serów, ale Jarosław Kaczyński będzie nieprzejednany.

Czy jest wyjście z tej koszmarnie złej sytuacji? Jest, ale nie jest proste i będzie trochę trwało. Nikt w UE na Polskę nie czeka i czekać nie będzie. Nawet wtedy, gdy w 2019 r. premierem zostanie Grzegorz Schetyna, a w 2020 r. prezydentem zostanie Donald Tusk, Polska będzie musiała trochę posiedzieć w europejskiej poczekalni.

Komentarze

Anonimowy pisze…
Nie wydaje mi się że Polska pod przywództwem PO mogłaby zająć miejsce UK,Ale Polska jest cały czas w UE i nie wierzę że coś tu się zmieni,a Polska co by nie mówić po rządami PiS radzi sobie nieźle ,poprawił się stan polskiej gospodarki i finansów. Poprawiły się na tyle że Rząd planuje na przyszły rok zwiększyc wydatki o 12,4 mld zł. Planowana jest np. wyższa waloryzacja rent i emerytur niż w tym roku (w tym roku było to 0,44 proc., w przyszłym będzie 2,7 proc.),oraz koszt reforma emerytalna czyli 9,5 mld zł w 2018. I tak wydatki na 2018:25 mld zł 500+,13 mld zł na świadczenia rodzinne,9,5 mld zł więcej dla emerytów,5,9 mld zł więcej na pacjentów,880 mln zł więcej na drogi,45 proc. więcej na mieszkalnictwo,podwyżki w Policji 94 mln zł. 4 mld zł więcej dla armii. Czyli nie jest jednak tak źle. No i widać Polacy jednak są zadowoleni ostatni sondaż CBOS: PiS 42%, PO 20%, Kukiz'15 - 8%, .Nowoczesna 6%. Uważam że ten wynik jest wiarygodny. PO też powinna się zastanowic nad kierunkiem w którym ma podążać i zacząć pracować nad programem i przedstawić propozycję dla Polaków. Samymi marszami wyborów nie wygrają. Powinni również się zastanowić dlaczego tak wielu Polaków popiera PiS tzn jakiego programu oczekuje polski wyborca.
Anonimowy pisze…
....taaaaaaak,polska techniczna i technologiczna potęga,nr.1 w światowych inwestycjach...hahahahaha...
Anonimowy pisze…
No ale dlaczego się śmiejesz nie rozumiem. Przeciwnicy PiS potrafią wszystko obrócić w żart.Totalnie podważyć. Ale wynikami PiS akurat się broni. No mają lepsze dochody z podatków, CBŚ rozbija co i rusz te gangi VATowskie, tytoniowe itd. Przecież Platformie nikt nie bronił tego robić. Pieniądze jakie chcą przeznaczyć dla Polaków są realne. Nie wiem co w tym śmiesznego. PO miała tyle czasu mogła pokazać więcej. Jak PO chce być konkurentem dla PiS to niech rusza do boju i tworzy propozycję dla Polaków i niech zapewni że będzie kontynuować dobre programy PiS i uszczelnianie podatku.Tylko że z Petru nie wróży nic dobrego. Polacy na to nie pójdą. Polityka ciepłej wody poniosła klęskę w 2015 roku. Koalicje z liberałami z .Nowoczesnej Polacy NIE WYBIORĄ.
Anonimowy pisze…
Cały czas "bez zachodu,bez zachodu" Właśnie kurna przez takie podejście PO przegrała. Skończmy z takim myśleniem.Zacznijmy patrzeć na siebie.Budujmy swój własny zachód! I co my mieliśmy z tego podejścia takiego mega pro zachód za PO??? No niech mi ktoś powie... Jakoś dziwnym trafem znakomita większość popiera Pis. Ciekawe co wy zrobicie jak znowu przegracie. Przecież tego akurat jestem pewien
Nie, przez to PO nie przegrała. Własny Zachód? Co to za brednie? Pewien jesteś, że przegramy? A to dlaczego? Macie zamiar sfałszować wybory czy już wyborów w ogóle ma nie być? Życzę więcej rozumu i pokory. I jeszcze jedno - proszę tu nie wracać - to nie jest miejsce dla trolli.
Anonimowy pisze…
KOMENTARZ DO "Populistycznie obniżyli wiek emerytalny, a teraz zachęcają do dłuższej pracy"
Nie zgadzam się. Rząd PiS dał możliwość przejścia wcześniej na emerytury. DAŁ WYBÓR! To rząd PO wbił sobie samobója zrównując wszystkich razem i wrzucając do jednego koszyka. Czyli ludzi pracujących ciężko np przez 40 lat, a ludzi wykonujących pracę lekką oraz pracujących za biurkiem. Jak można tak było zrobić?! PO chciało zrobić taki obraz Polaka: czyli ktoś ma lekką pracę i chwali się dobrą kondycją ,uprawia sport i mówi ja to mogę jeszcze wiele lat pracować i uśmiech nie schodzi z twarzy. Otóż nie zawsze tak jest. Niektórzy ludzie naprawdę cięzko pracują fizycznie przez całe życie i ciężko przędą. I co PO im zaoferowało .Praca do 67 życia i podwyższenie podatków. Przez to PO przegrało. Wiesz można być młodym człowiekiem samemu nie mieć aż tak ciężkiej pracy.Ale trzeba mieć trochę empatii. Wrażliwości społecznej i widzieć problemy Polaków. PO oferowała tylko propozycję ludziom młodym prężnym a co z resztą pytam się. Dla ciężko pracujących nie mieli propozycji nawet np wcześniejszych emerytur związanych ze stażem pracy. O co postulował nawet Prezydent Komorowski. Czy znajdą się pieniądze. Sam wiesz już mówiliście że na 500+ nie będzie. A JEST! i mało tego jest nadwyżka.Więc jak najbardziej jestem w stanie sobie wyobrazić że się znajdą.