Przejdź do głównej zawartości

Szóstka Schetyny

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przedstawił dziś sześć głównych segmentów programu Platformy Obywatelskiej i koalicji budowanej wokół niej.

1. Wolność i demokracja;
2. Praca ma się opłacać;
3. Europejski projekt ochrony zdrowia;
4. Seniorzy;
5. Edukacja;
6. Czyste powietrze i woda.


Przez ostatnie tygodnie odwiedzamy miasta i wsie w całej Polsce w ramach akcji #POrozmawiajmy, wsłuchujemy się w głosy tysięcy Polek i Polaków. Lekcja, jaka płynie z tych rozmów jest jasna: nie wystarczy być jedynie anty-PiSem.

Bycie anty-PiSem nie odzwierciedla, kim naprawdę jesteśmy i za czym się opowiadamy. W najbliższych wyborach parlamentarnych chcemy ponownie dotrzeć do wyborców, przedstawić jasny plan polityczny.

Nasza misja to pracować dla ludzi nawet kosztem politycznych sojuszy. Dlatego proponujemy Polakom koalicję i partnerstwo ludzi dobrej woli, którzy gotowi są ciężko pracować na rzecz obywateli, nie oczekując nic w zamian.

Zapraszamy wszystkich do tej formuły współpracy – wszystkich, którym przyświeca ten sam cel i którym zależy na zachowaniu tych wartości, nie tylko na miejscach w przyszłym parlamencie.

Nasz program rządzenia nie będzie tworem politycznym i gabinetowym. Będzie wynikał z ludzkich potrzeb, trosk, po prostu życia. Będzie czerpał z pomysłowości i wiedzy obywateli. To będzie nowa polityka i zupełnie nowa Polska.

Już dziś mogę przedstawić sześć głównych zmian, których Polska pilnie potrzebuje, a Polacy ich się domagają.

Po pierwsze wolność i demokracja. Jeśli komuś wydaje się, że to tylko oczekiwanie elit, to znaczy, że nie szanuje i nie docenia ludzi w Polsce. Polacy kochają wolność bez względu na status materialny i wykształcenie.

Polacy mają w sobie gen demokracji. Doskonale wyczuwają, kiedy jest łamana i chcą jej bronić. To jest natura wolnych ludzi.

Zaczniemy od Aktu Odnowy Demokracji. Jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co niepraworządne.

Referenda po zebraniu miliona podpisów będą miały charakter obligatoryjny. Wprowadzimy głosowanie przez Internet. Wprowadzimy absolutną jawność decyzji kadrowych i finansowych państwa. Stawiamy na samorząd i decentralizację.

Prawa kobiet muszą stać się oczywistością i codziennością, do której nie trzeba nikogo przekonywać.

W końcu związki partnerskie. Najwyższy czas je wprowadzić.

Druga kluczowa dla Polek i Polaków zmiana to wyższe pensje. Niech państwo wreszcie zacznie szanować człowieka, który pracuje. Nie można tylko bez końca dokładać mu ciężarów.

Ci, którzy zarabiają mniej niż 4,5 tys. zł brutto, dostaną dodatkowo premię za aktywność. To inwestycja przede wszystkim w młodych ludzi. Dodatkowo przygotujemy specjalny pakiet wspierający rozpoczęcie aktywności zawodowej.

Dochód na rękę tych, którzy zarabiają płacę minimalną, wzrośnie o ponad 600 zł. Ich płaca na rękę praktycznie zrówna się z tym, co widzą na pasku.

Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Stworzymy ramy w których i pracodawca i pracownik będą zadowoleni.

Będziemy też walczyć z nierównością płac dla kobiet. To po prostu niesprawiedliwe, że za tę samą pracę płaci się komuś mniej. Zmienimy to.

Ludzie widzą, że służba zdrowia się sypie i zwyczajnie zaczynają się bać. Na chorowanie mogą sobie dziś pozwolić jedynie najbogatsi, albo związani z władzą.

Projekt Europejskiej Ochrony zdrowia pozostaje w mocy:
- Termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni
- Oczekiwanie na SORze nie może trwać dłużej niż 60 minut.
- Program walki z rakiem
- Każdemu kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny - Opieka nad kobietą w ciąży i dzieckiem.

Przywrócimy i rozszerzymy program in vitro oraz wprowadzimy powszechny pełen kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Wzorem będzie tu dla nas Norwegia.

Trzynastą emeryturę należy utrzymać na stałe i oderwać od kaprysów władzy. Będziemy budować centra rehabilitacji, i domy dziennego pobytu.

Wprowadzimy powszechny pełen kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Nie może być tak, że dzieci których rodziców na to stać szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre.

Po piąte edukacja. Nauczycielom damy obiecane podwyżki i więcej autonomii. Samorządom pozwolimy elastycznie kształtować sieć szkół.

Punkt szósty. To czyste powietrze i woda. W ciągu ośmiu lat zredukujemy zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia.

Zobowiązujemy się, że do 2030 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 – w energetyce.

Wdrożymy program małej i średniej retencji na terenach wiejskich i leśnych. Wprowadzimy program „dzika rzeka” i razem z samorządowcami rozpoczniemy projekt zielona Polska.

Przedstawiłem państwu sześć głównych punktów, ale to tylko zarys tego co zamierzamy zrobić. Do dopracowania programu zaangażujemy Polki i Polaków. Chcemy uzdrowić Polskę z wami i dla was.

Całe przemówienie Grzegorza Schetyny znajdziecie tutaj.

Komentarze