Przejdź do głównej zawartości

Komisja śledcza ds. zakupu szczepionek? Raczej ds. wszelkich nadużyć obecnej władzy pod pretekstem walki z pandemią

Platforma Obywatelska nie traci czasu. Po wczorajszej propozycji kompleksowego systemu szczepień, który będzie pozbawiony obecnych absurdów, dziś przyszedł czas na wniosek o komisję śledczą ds. zakupu szczepionek, ponieważ rząd zrezygnował z zakupu kilkunastu milionów dawek argumentując, że końcówka roku to zbyt odległy termin dostaw i to w sytuacji, gdy w ciągu miesiąca zaszczepiono w Polsce niespełna osiemset tysięcy osób.

Uważam, że komisja śledcza jest dobrym sposobem na wyjaśnienie działań obecnej władzy, gdy władzą być przestanie. Sądzę jednak, iż komisja śledcza powinna dotyczyć nie tylko szczepionek, ale wszelkich działań tej ekipy w czasie pandemii Covid-19 – od przygotowania szpitali, przez wyposażenie personelu medycznego i zakup respiratorów, aż po organizację wyborów prezydenckich przez Jacka Sasina i rezygnację z kilkunastu milionów szczepionek właśnie. Sami rządzący dostarczają zresztą kolejnych argumentów na rzecz komisji śledczej, skoro doradca premiera prof. Andrzej Horban w jednym z wywiadów wyznał, że rząd latem celowo łagodził obostrzenia, aby zwiększyć liczbę zakażonych koronawirusem.

Pamiętać bowiem należy, że zmiana władzy w rządowych gabinetach nie wystarczy, aby zacząć odbudowywać powagę państwa. W prokuraturze nadal będą ludzie Zbigniewa Ziobry a w państwowych spółkach nominaci całej Zjednoczonej Prawicy – o państwowych mediach nie wspominając. Odpolitycznienie prokuratury i odcięcie Zjednoczonej Prawicy od pieniędzy poza subwencją dla partii politycznych potrwa dłuży czas a z wyjaśnieniem nadużyć polityków tego obozu czekać przecież nie będzie można.

Po zmianie władzy, nową sejmową większość trzeba będzie podzielić na dwie części: Na tych, którzy będą rządzić krajem oraz na tych, którzy będą pokazywać nadużycia poprzedników. W ten sposób opinia publiczna dostanie kompleksowy obraz stanu państwa kiedyś i teraz.

Komentarze