Przejdź do głównej zawartości

Książka Grzegorza Schetyny [recenzja]

Jestem człowiekiem, który książki czyta po to, aby się czegoś dowiedzieć, a nie po to, aby się zrelaksować. Czytam więc wyłącznie książki z obszaru literatury faktu. Kiedy dowiedziałem się, że ceniony i szanowany przeze mnie publicysta Cezary Michalski przeprowadził wywiad-rzekę z cenionym, szanowanym, lubianym i podziwianym przeze mnie politykiem Grzegorzem Schetyną, którego w dodatku miałem zaszczyt poznać osobiście w czwartym kwartale 2016 roku, wiedziałem, że muszę tę książkę kupić i przeczytać ją tak szybko, jak to będzie możliwe. Zamówiłem ją 31 maja, a więc w dniu premiery, a dostarczono mi ją 3 czerwca. Skończyłem ją czytać pół godziny temu.

Nie zawiodłem się. „Historia Pokolenia” - bo taki tytuł nosi ta książka – okazała się bardzo wciągającą lekturą. W pierwszych dwóch rozdziałach poznajemy Grzegorza Schetynę od lat dzieciństwa, aż po studia, ślub i wyjazd do Kanady, aby zarobić pieniądze na własne mieszkanie. W kolejnych rozdziałach poznajemy człowieka, który bierze aktywny i czynny udział zarówno w obalaniu opresyjnej władzy komunistycznej, (jako działacz Solidarności Walczącej i Niezależnego Zrzeszenia Studentów), jak również w budowie nowej, demokratycznej państwowości, gdy zostaje zastępcą wojewody wrocławskiego.

W książce opisana jest polityczna droga Grzegorza Schetyny od Kongresu Liberalno-Demokratycznego, przez Unię Wolności, aż po Platformę Obywatelską i to właśnie decyduje o tym, że książka ta powinna być uznana za podręcznik polityki, ponieważ jest to książka sama w sobie bardzo dobra, a dodatkowo nie ma na polskim rynku książki lepszej, która pełniej opisywałaby złożoność państwowego mechanizmu, reguły polityczne oraz technologię władzy.

Dzięki tej książce można lepiej poznać Grzegorza Schetynę, lepiej go zrozumieć, a dzięki temu docenić i szanować. Mnóstwo miejsca jest tam poświęcone jego relacjom z Donaldem Tuskiem, ja najbardziej czekałem zaś na rozdział o Karpaczu (pasjonaci polityki wiedzą o co chodzi). W ostatnim rozdziale jest natomiast czarno na białym to, jakiej Polski chce Grzegorz Schetyna po wyborach parlamentarnych 2019. Ja się pod tą wizją podpisuję i bardzo chcę takiego premiera.

Warto kupić, warto przeczytać, warto przemyśleć.

Komentarze