Przejdź do głównej zawartości

Platforma Obywatelska proponuje decentralizację systemu szczepień

Tuż po spotkaniu w Kancelarii Premiera, lider największej partii opozycyjnej Borys Budka zaproponował kompleksowe rozwiązania usprawniające program szczepień.

1. Zapisy na szczepienia powinny być zdecentralizowane i oparte na punktach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To bardzo rozsądna propozycja, ponieważ nikt nie zna Polaka-pacjenta lepiej niż lekarz rodzinny. Obecna centralizacja systemu szczepień doprowadza do absurdu, w którym starsi ludzie muszą jechać na szczepienie 200 kilometrów od miejsca zamieszkania, bo tak mu nakazał system sterowany z ministerialnego gabinetu.

2. Konkretne terminy szczepień seniorów – aby uniknąć sytuacji, w której osoby starsze godzinami marzną w kolejce do zapisania na szczepienie a potem dowiadują się, że limit został wyczerpany.

3. Dostarczenie szczepionki do miejscowości, w liczbie proporcjonalnej do liczby mieszkańców. Dziś mamy absurdalną sytuację, że do każdego punktu szczepień trafia taka sama liczba szczepionek, bez względu na liczbę osób uprawnionych do skorzystania z nich. To powoduje, że seniorzy często muszą jeździć na szczepienie do odległych miejscowości, ponieważ w danym miejscu szczepionka jest a u nich została już wykorzystana.

4. Kolejność szczepień uzasadniona medycznie. Chodzi o to, aby pierwszeństwo w skorzystaniu ze szczepionki miały osoby szczególnie narażone na bardzo ciężkie przejście zakażenia Covid-19 – chorzy na cukrzycę, astmę oskrzelową czy nadciśnienie tętnicze powinni być szczepieni przed prokuratorami dbającymi o bezkarność polityków PiS.

5. Do powiadamiania osób uprawnionych do skorzystania ze szczepionki oraz do dystrybucji szczepionek powinien być wykorzystany system zarządzania kryzysowego oraz jednostki samorządu terytorialnego, które są jego elementem.

Przewodniczący Borys Budka słusznie zdiagnozował przyczyny chaosu związanego ze szczepieniami: To obsesja Prawa i Sprawiedliwości na punkcje centralnego sterowania wszystkim i wszystkimi oraz patologiczna wręcz niechęć i nieufność wobec samorządowców, którzy nierzadko nie są związani z partiami politycznymi lub są związani z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym. Politycy PiS nigdy nie ukrywali, że samorządy należy zaorać a państwo ma być zarządzane nakazowo i rozdzielczo.

Pokazane dziś przez Platformę Obywatelską rozwiązania zasługują na poważne potraktowanie i wcielenie ich w życie. Teraz ruch należy do rządzących.

Komentarze