Przejdź do głównej zawartości

TVN sprzedany za 584 mln euro

Gdy w czwartym kwartale zeszłego roku dotychczasowi właściciele, ITI i Canal +, poinformowali o zamiarze sprzedaży pakietu kontrolnego firmy, pomyślałem, że sytuacja finansowa TVN musi być kiepska, a konflikt udziałowców poważniejszy niż się wydaje. Przecież ledwie kilka lat temu uzgodniono, że kontrolę nad TVN przejmie Canal +, a transakcja jeszcze nie została zakończona, bo francuski koncern czekał na spłatę części potężnego zadłużenia TVN.

Dziś poinformowano, że nowym właścicielem pakietu kontrolnego TVN będzie amerykańska grupa Scripps Networks Interactive – do tej pory mało znana na polskim rynku. Zapłaci 584 mln euro i weźmie na siebie 840 mln euro długu TVN. Dziennikarze ekonomiczni donoszą, że nowy właściciel jedną akcję TVN wycenił na około 20,50 zł.

Grupa ITI od lat stopniowo wyprzedawała majątek, często ze stratą. Sprzedaż TVN jest ostatnim ważnym momentem holdingu, który od dziś nie ma już żadnych znaczących aktywów. Historia ITI jest dowodem na to, że nawet najlepszy biznesplan rozsypie się, jeśli jest finansowany na kredyt, a główni akcjonariusze kłócą się.

Komentarze