Przejdź do głównej zawartości

Mniej starożytnej Grecji – więcej wolnej Polski

Głośno zrobiło się, gdy idioci z agencji reklamowej, do reklamy wódki użyli zdjęcia człowieka zabitego w stanie wojennym. Teraz przepraszają i tłumaczą się własną głupotą. Nie ma usprawiedliwienia dla bezmyślności, braku szacunku i profanacji symboli, zwłaszcza symboli mówiących o ludzkiej tragedii, o śmierci. Autorzy reklamy są kompletnymi idiotami, wstyd i hańba im na wieki. Nie ważne, co teraz mówią – lepiej niech się zamkną.


Ten skandal jest konsekwencją wieloletnich zaniedbań w edukacji historycznej w szkołach – od podstawówki, po liceum. Sam jeszcze kilka lat temu byłem uczniem liceum i wiem, że na lekcjach historii bardzo dużo było o cesarzach i starożytnej Grecji, a nie było ani słowa o polskich demokratycznych przemianach z roku 1989. Na etapie podstawówki i gimnazjum, też nie było o tym mowy.

Jak jest w tej chwili – nie wiem. Być może coś się zmieniło, a być może jest tak samo. Pewne jest jednak, że nauka historii to proces, który trwa lata i pozytywne efekty także będą widoczne dopiero za kilka lat. O tym, co wydarzyło się 26 lat temu trzeba uczyć od szkoły podstawowej, przez gimnazjum, aż po szkołę średnią. Rzecz jasna – nauka na każdym etapie powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie byli w stanie jak najwięcej zrozumieć.

Dla polskich uczniów starożytna Grecja nie ma żadnego znaczenia, bo ta wiedza do niczego im się nie przyda w dorosłym, dojrzałym życiu. To, co wydarzyło się w Polsce i doprowadziło do demokratycznych przemian 1989 roku i później, ma kluczowe znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości. Jeśli nie będziemy o tym mówić, ignorantów i kretynów będzie w naszym kraju ciągle wielu i ta tendencja nie będzie spadkowa. Nie tylko w agencjach reklamowych.

Mitologię zostawmy mitomanom, a piramidy i tak się u nas nie przyjmą.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…

Upadek Nowoczesnej, czyli o tym, że wojna z Grzegorzem Schetyną zawsze źle się kończy

Przez ostatnie ponad półtora roku wielokrotnie składano Platformę Obywatelską do politycznego grobu. Całymi miesiącami, niemal dzień po dniu, a już na pewno tydzień po tygodniu szkalowano Grzegorza Schetynę w mediach, których nie sposób uznać za przychylne wobec Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Nagonki tej nie robili ci, którzy teraz pracują w Telewizji Polskiej – ludzie bez twarzy, bez nazwiska i bez wykształcenia. Nagonkę na Grzegorza Schetynę robili dziennikarze, których wielu ludzi w Polsce uważa za poważnych, wiarygodnych i godnych szacunku.
Równolegle do nagonki na Grzegorza Schetynę ci sami ludzie niemal rozpływali się w zachwytach nad Ryszardem Petru i jego Nowoczesną. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że każde pierdnięcie Petru uważali za genialny pomysł, który sprawi, że Platforma Obywatelska zniknie z politycznej sceny. Żądano, aby Grzegorz Schetyna przestał się uśmiechać. Plan Petru był taki: Rozbić PO i przejąć jej struktury oraz pieniądze.
Grzegorz Schetyn…