Przejdź do głównej zawartości

Grzegorz Schetyna nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej

Dziś rano na wspólnej konferencji prasowej, Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak poinformowali o długiej nocnej rozmowie podczas której uzgodnili, że Siemoniak wycofa się z walki o fotel przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Siemoniak poprosił swoich zwolenników, by oddali głos na Schetynę. W tej sytuacji Grzegorz jest jedynym kandydatem na szefa partii więc głosowanie to tylko formalność.

Powodów rezygnacji Tomasza Siemoniaka jest kilka. Po pierwsze – od dłuższego czasu było wiadomo, że wybory wygra Grzegorz Schetyna. Po drugie – sytuacja, którą tworzą w kraju rządzący oraz prezydent, skłania do konsolidacji największej partii opozycyjnej. Po trzecie – panowie uzgodnili, że ten drugi będzie I Wiceprzewodniczącym partii.

Kto się cieszy, a kto ma problem? Cieszę się ja i naprawdę wielu autentycznych zwolenników Grzegorza Schetyny. Po fatalnym schyłku rządów Tuska w PO, a potem jeszcze gorszych tymczasowych rządach Ewy Kopacz, Platforma Obywatelska ma wreszcie lidera, który ją oczyści i zreformuje. Zapewne zmieni się także kierunek – z mocno lewicowego na centrowo-konserwatywny. Ja konserwatystą nie byłem i nie będę, ale powrót Platformy Obywatelskiej do źródeł bardzo popieram, ponieważ to ułatwi nieco wygrywanie wyborów.

Problem ma Donald Tusk. Jego wielki plan niszczenia Grzegorza Schetyny, który konsekwentnie realizował przez ostatnie cztery lata, dziś ostatecznie zakończył się zupełnym fiaskiem. Po zakończeniu pracy w Brukseli, nikt w PO nie będzie czekał na Tuska z chlebem i solą.

Problem – i to znacznie większy – ma Jacek Protasiewicz. Dziś jest jeszcze szefem Biura Krajowego PO i przewodniczącym struktur partii na Dolnym Śląsku, ale jego czas dobiega końca. Raz, że fatalnie sprawuje obydwie te funkcje, a dwa, że Grzegorz Schetyna musi wyrównać rachunki krzywd za wybory przewodniczącego regionu dolnośląskiego PO w 2013 r. w Karpaczu. Wszyscy, których o to pytałem, zgodnie przyznają, że to już koniec Protasiewicza w partii. Bardzo się z tego powodu cieszę. Czekałem na to ponad dwa lata.

Jestem przekonany, że Platforma Obywatelska pod przywództwem Grzegorza Schetyny będzie potrafiła przekonać do siebie obywateli, wygrać wybory i zmienić Polskę na lepsze. Znowu będę miał na kogo głosować.

Komentarze