Przejdź do głównej zawartości

Normalni ludzie nie robią sobie dzieci dla pieniędzy

Sejm przyjął dziś ustawę o 500 zł na niektóre dzieci autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Politycy tej partii, dziennikarze będący na tej partii utrzymaniu oraz internetowi trolle, którzy dla pieniędzy albo i za darmo „nawilżają” Jarosławowi Kaczyńskiemu, odtrąbili sukces i twierdzą, że obecny rząd (inaczej niż poprzedni) dotrzymuje słowa. Nic bardziej mylnego.

Prawda jest taka, że Andrzej Duda jako kandydat na prezydenta i Beata Szydło jako kandydatka na premiera, obiecali ludziom 500 zł na każde dziecko. Obiecali i dzięki temu wygrali wybory prezydenckie i parlamentarne. W ustawie, którą dziś przegłosowano i którą niezwłocznie podpisze prezydent Duda, nie ma mowy o pieniądzach dla każdego dziecka. Jest mowa o drugim dziecku i kolejnych. To ordynarne oszustwo.

Gdy kilka dni temu Platforma Obywatelska złożyła swój projekt ustawy, który przewidywał 500 zł na naprawdę każde dziecko, na partię Grzegorza Schetyny posypała się krytyka niemal ze wszystkich stron. Mówiono, że to populizm i prezent dla Nowoczesnej Ryszarda Petru. Było zupełnie inaczej. PO złożyła swój projekt po to, by móc spokojnie zagłosować przeciw lub wstrzymać się od głosu przy projekcie PiS-u. To była tylko zagrywka polityczna, która jest normalną demokratyczną procedurą. Politycy największej partii opozycyjnej doskonale wiedzieli, że PiS odrzuci i poprawki do swojej ustawy, i cały nowy projekt. W ten sposób nikt nie zarzuci Platformie Obywatelskiej bezczynności, a posłowie dziś zachowali się bardzo dobrze, gdy w głosowaniu nad rządowym projektem wstrzymali się od głosu.

Platforma Obywatelska tylko w 2015 roku przeznaczyła aż 39 mld zł na kompleksową politykę prorodzinną. 500 zł na dziecko autorstwa Prawa i Sprawiedliwości to typowe kupowanie głosów przez rozdawanie socjalnej jałmużny. Rozdawnictwo nie przełoży się na wzrost liczby urodzeń. Normalni ludzie nie robią sobie dzieci dla pieniędzy. Dawanie ludziom do ręki żywej gotówki jest zmarnowaniem gigantycznych pieniędzy nas wszystkich. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby zostawienie ludziom tych pieniędzy w portfelu poprzez obniżenie podatków.


Komentarze