Przejdź do głównej zawartości

Kluby Obywatelskie – mądra i potrzebna inicjatywa PO

Dzisiaj w Krakowie odbyła się debata inaugurująca działalność Klubów Obywatelskich. W trwającej dwie godziny dyskusji wzięli udział Jerzy Hausner i Tadeusz Pieronek. Moderatorem rozmowy był zaś Witold Bereś.

Kluby Obywatelskie to pomysł przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny. Chodzi o to, aby w całej Polsce powstały miejsca obywatelskiej rozmowy o ważnych sprawach – tak w skali lokalnej, jak też ogólnopolskiej.

Cieszę się, że Platforma Obywatelska nareszcie buduje swoje zaplecze w społeczeństwie obywatelskim. Poważny projekt polityczny nie może być tylko partią polityczną i zapleczem eksperckim w ramach Instytutu Obywatelskiego. Potrzebna jest codzienna rozmowa polityków szczebla krajowego i samorządowego z tak zwanymi zwykłymi ludźmi. Potrzebne są rozmowy autorytetów w różnych dziedzinach z przeciętnymi zjadaczami chleba. Dobrze, że projekt ten wystartował już dziś. Jest czas na to, by do wyborów prezydenckich Kluby Obywatelskie były dość mocno zbudowane w wielu miejscach naszego kraju – na szczeblu wojewódzkim, ale też powiatowym.

Jednym z głównych błędów Platformy Obywatelskiej w ciągu ośmiu lat rządzenia krajem była nie umiejętność tłumaczenia ludziom, co rząd robi i dlaczego. Uczciwa rozmowa z pominięciem tradycyjnych mediów jest potrzebna z każdym dniem coraz bardziej, ponieważ z każdym dniem coraz niższy jest poziom intelektualny dziennikarzy. Oni sami redukują się do roli uchwytów na mikrofony.

Trzeba też pobudzić aktywność w dotkniętej w ostatnich latach atrofią młodzieżówce Platformy Obywatelskiej – Młodych Demokratach. Będę z uwagą i życzliwością obserwował rozwój tego projektu. Tutaj link do strony internetowej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PiS chce wpędzić Wałęsę do grobu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten sam, który sprzątanie po nawałnicach lekceważąco nazwał grabieniem liści, a potem wyparł się własnych słów nazywając je fake newsem – wydał „Solidarności” zgodę na trzyletnie cykliczne zgromadzenia w Gdańsku z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych, co oznacza, że 31 sierpnia przed Stocznią Gdańską nie będą mogły odbyć się alternatywne uroczystości z udziałem Lecha Wałęsy oraz innych bohaterów wydarzeń z 1980 r.
Proces usuwania Lecha Wałęsy z historii polskich przemian demokratycznych 1989 r. trwa w Polsce od dawna. Ci, którzy przespali moment wielkiego narodowego zrywu albo po prostu nie mieli odwagi stanąć naprzeciw brutalnej machiny komunistycznej represji, od lat starają umniejszać zasługi prawdziwych bohaterów, aby dodać znaczenie własnym zupełnie nieheroicznym, a często wręcz znikomym działaniom po stronie „Solidarności” w tamtych trudnych czasach.

Plan jest taki, aby zastąpić Lecha Wałęsę innym Lechem - Kaczyńskim. Dla tych, którzy piszą…

Działacze Nowoczesnej odchodzą z partii Petru i zaczynają współpracę z Platformą

Grupa działaczy Nowoczesnej z Przemyśla opuściła dziś partię Ryszarda Petru i rozpoczęła współpracę z Platformą Obywatelską. Szeregi Nowoczesnej topnieją także na Dolnym Śląsku, a z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że to dopiero początek kłopotów partii Ryszarda Petru.
Jeśli działacze Nowoczesnej odchodzą z partii na dwa tygodnie przed konwencją programowa, która miała stanowić „nowe otwarcie” to znak, że nie wierzą w Ryszarda Petru i jego kochankę Joannę Schmidt oraz w aroganckie i niezbyt mądre posłanki Lubnauer i Scheuring-Wielgus. Impreza, która w innych partiach ma charakter wesoły, w Nowoczesnej raczej będzie stypą.
W lipcu Ryszard Petru marzył o rozbiciu Platformy Obywatelskiej i przejęciu jej pieniędzy. Pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że z Ewą Kopacz byłoby mu łatwiej, co zostało przyjęte oklaskami przez współpracowników i zwolenników Grzegorza Schetyny. Nie minął nawet rok, a z Nowoczesnej niewiele zostało, zaś poparcie dla PO rośnie i partia ta jest dziś w dużo lepsze…

Doskonałe przemówienie Grzegorza Schetyny w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności

Dzisiaj kilka minut po godzinie 9:00 w Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PiS z Grzegorzem Schetyną jako kandydatem na premiera. Jasne że dziś Prawo i Sprawiedliwość ma większość i dziś przewodniczący PO premierem nie zostanie. Sondaże wskazują jednak, że zostanie premierem po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Tu i teraz w Polsce jednak już sama debata jest wielką wartością.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim godzinnym wystąpieniu bardzo merytorycznie punktował rząd PiS. Był przy tym bardzo ofensywny i energetyczny. Widać i słychać było, że były wicepremier, szef MSWiA i MSZ oraz Marszałek Sejmu czuje się jak ryba w wodzie i ma ogromne doświadczenie polityczne.Po wystąpieniu kandydata na premiera, głosu nie zabrała urzędująca premier Beata Szydło - zamiast niej głos zabrał szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. Jego przemówienie było słabe – widać i słychać było, że prezes PiS nie jest w najlepszej k…