Przejdź do głównej zawartości

Ta władza flirtuje z faszystami

Nie było ostrej rekcji ani prezydenta Andrzeja Dudy, ani premier Beaty Szydło, ani przełożonego ich obojga, czyli Jarosława Kaczyńskiego na skandaliczne wydarzenia w Białymstoku, gdzie rocznicę swojego istnienia świętowali faszyści, nacjonaliści i ksenofoby spod znaku Obozu Narodowo-Radykalnego.

Białostocka uczelnia pozwoliła na event łysych łbów niezmąconych nawet najbardziej subtelną myślą. Władze uczelni przestrzegły jednocześnie zagranicznych studentów, żeby nie wychodzili z akademików – dla własnego dobra. Nie było wsparcia policji, która mogłaby zagwarantować bezpieczeństwo osób postronnych. Nie odezwał się także szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Bierność obecnej władzy wobec nacjonalistycznych happeningów oraz pobłażliwość dla ludzi szerzących nienawiść choćby wobec Żydów, pozwala na stwierdzenie, że PiS flirtuje z tymi środowiskami. Prezydent Lech Kaczyński potrafił w takich sytuacjach wyrazić swój stanowczy sprzeciw. Prezydent Andrzej Duda nie jest do tego zdolny, choć z podniesioną głową i z uśmiechem na twarzy ordynarnie łamie konstytucję i cynicznie kłamie, gdy mówi, że postępuje zgodnie z prawem.

Dziś rano w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zareagował śmiechem, gdy eurodeputowany PO Adam Szejnfeld powiedział, że w Polsce rodzi się brunatny nacjonalizm. Poseł Jaki przestanie się śmiać, gdy poleje się krew.

To jest sytuacja czarno-biała. Nie można niuansować wydarzeń w Białymstoku. Nie można mówić, że coś tu jest niejednoznaczne. Postawa prezydenta Dudy, premier Szydło i całego tego środowiska politycznego może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Jeśli faszyści z ONR czy innych organizacji tego typu widzą bierność władz, czyli de facto przyzwolenie, to skorzystają z takiej okazji i prędzej czy później zrobią komuś krzywdę.

Nie bez znaczenia jest też to, iż minister sprawiedliwości i prokurator generalny wstrzymał wykonanie wyroku bezwzględnego więzienia wobec bandyty, który 11 listopada w Warszawie pobił policjanta. W policji wrze, funkcjonariusze są wściekli, a Zbigniew Ziobro kieruje do prezydenta Dudy wniosek o ułaskawienie tego bandyty.

Komentarze

Marcin Mały pisze…
A słyszałeś o Portugalczykach, którzy padli ofiarą rasistowskich ataków podczas pobytu na Erasmusie w Rzeszowie?
http://rzeszow-news.pl/rasistowskie-ataki-na-portugalczykow-ratusz-wyciagnie-konsekwencje/