Przejdź do głównej zawartości

Donald Tusk wygłosił świetne przemówienie w Gdańsku - szkoda, że tak późno

W czasie uroczystych obchodów 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów wygłosił świetne przemówienie - szkoda, że 4 czerwca, a nie przed 26 maja.

- Paweł Adamowicz jest tutaj dzisiaj. To jego idea była taka, aby spotkać się z Polakami właśnie 4 czerwca. Jego tragicznie zakończone życie, jego symboliczna śmierć mówią nam więcej o naszej teraźniejszości niż najlepiej przygotowane przemówienia. Chcę dzisiaj serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy w roku 1970, 1980, 1988 i 1989 robili wszystko, co było w ich mocy, aby wytrzymać w długim marszu do niepodległości i nie zrezygnowali, że cud wolności może się zdarzyć.

- Dziękuję też tym, którzy w ostatnich latach wychodzili na ulice, aby podziękować tym, którzy nam o tę wolność walczyli. Tym, którzy nie bali się brzydkich słów, nienawiści w mediach. Chcę Wam złożyć niski ukłon. Dzięki Wam Polacy to ciągle dumny niepodległy wielki naród, nawet jeśli nie zawsze mamy najlepszą władzę.

- W 1988 w maju nikt nie wierzył, że wolność jest tuż za progiem. W stoczni, gdzie był Lech Wałęsa i na uniwersytecie, gdzie był Paweł Adamowicz, głównie młodzi ludzie postanowili zastrajkować o wolną Polskę. "Jest ich tylko 300" - mówili wtedy rządzący. Pamiętam, że wychodziliśmy ze stoczni i mieliśmy poczucie, że strajk jest przegrany. Ale już kilka miesięcy później, po kolejnym strajku, losy Polski i Europy odwróciły się już w drugą stronę. Wszystko dzięki temu, że tamci ludzie ciągle wierzyli w sens. Was jest tutaj kilka tysięcy ludzi! Jaki jest powód, żebyście mieli zwiesić głowy?!

- Chcę dzisiaj wszystkim Polakom, również tym, którzy mają odwagę stanąć na czele ludzi, kiedy sytuacja jest ciężka, wyciągnijcie kilka wniosków, które płyną z tamtego doświadczenia. Po pierwsze. Ci ludzie nigdy się nie poddali. Lech Wałęsa, pamiętam z ponurego grudniowego dnia, rocznicy 1970. powiedział jestem tu po to, aby wam powiedzieć jedną rzecz - spotkamy się tu za rok i będzie tu stał pomnik poległych stoczniowców. Więc nigdy nie można się poddawać i zawsze wierzyć w zwycięstwo.

- Druga rada? Każdego dnia ciężko na to pracować. Nie ma tygodnia, żebym nie widział Lecha Wałęsy w Polsce lub świecie, gdzie zachęca ludzi, aby wytrwali. Gdybyśmy zrobili choć 10 procent tego, wszyscy mielibyśmy weselsze miny.

- Trzecia? Nikt nikogo nie wykluczał. Polacy się nie dzielili na wieś i miasto, na biednych i bogatych. Zbudowali porozumienie na rzecz bezkrwawej rewolucji z systemem komunistycznym. Co mieli robić? Strzelać do siebie? Poprowadzić czołgi na siebie? Dokładnie tego samego dnia, tego samego roku, w Pekinie część ludzi, którzy zamarzyli o wolności została rozjechana czołgami. To symboliczny moment. Pokazuje nam dwie drogi, które stoją przed światem także dzisiaj. Polska dała przykład Europie i całemu światu, że można bez przemocy i rozlewu krwi, dać ludziom wolność i kontrolę nad władzą. Model chiński stanowi alternatywę. Te obie wizje są obecne w świecie i Europie. Dlatego 4 czerwca jest ważniejszy niż nostalgiczna podróż do chwil zwycięstwa. Ten 4 czerwca musi się odgrywać w naszych sercach każdego dnia. Musimy pamiętać o tej lekcji, abyśmy nie zapomnieli, że nic nie jest dane raz na zawsze.

- Mamy demokrację, nie chodzi o pojednanie, że politycy będą sobie ściskali ręce, choć lepiej rękę podać. Trzeba wyjść do każdego bez wyjątku i nieustannie, codziennie pracować wszędzie tam, gdzie to możliwe. Zapomnijcie o podziałach, zwracam się do liderów opinii. Każdego można przekonać, jeśli ma się dobrą wolę. Parę razy się to udało.

- Ostatnia rada? Mówcie o sobie dobrze albo wcale. Nie jesteście żadnym antypisem, negatywną siłą, która nie ma pomysłu. To jest nieprawda. Tak samo jak w roku 1989 Solidarność była czystą pozytywną siłą. Była za, a nie przeciw! Za wolnością, za konstytucją, za wartościami Zachodu. Przecież o to samo chodzi tym wszystkim, którzy chcą poparcia głosów Polaków. Przecież oni są pozytywni. Jesteście siłą dobrą, a nie złą. To oni są przeciw, to wy jesteście za! A ludzie wszędzie wolą tych, którzy są za - mają do zaoferowania uśmiech, dłoń, dobry pomysł. Jesteście dziś przygnębieni, wiem. Ale tydzień wystarczy. Smutasy nigdy niczego nie wygrają.


Źródło: https://www.newsweek.pl/polska/4-czerwca-przemowienie-donalda-tuska-na-30-lecie-pierwszych-wolnych-wyborow/1fd7fej

Komentarze